Gospodarka i społeczeństwoPowiat PłockiPłock

Nocne kontrole na S7: przeładowane ciężarówki i brak zezwoleń

W pierwszej połowie kwietnia inspektorzy mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili nocne kontrole na drodze ekspresowej S7, na odcinku między Płońskiem a Mławą. Funkcjonariusze zwracali uwagę na pojazdy nienormatywne, których masa i długość wykraczały poza dopuszczalne normy. Wyniki działań okazały się alarmujące.

Skontrolowano m. in. zestaw przewożący płytki ceramiczne z Gdyni do Opoczna. Zespół pojazdów ważył aż 76,2 tony – o ponad 36 ton więcej niż przewidują przepisy. Składał się z trzech pojazdów zamiast dwóch, co już samo w sobie stanowiło naruszenie. Ciągnik siodłowy nie miał ważnego badania technicznego, a przeglądu nie wykonano od około 9 miesięcy. W trakcie kontroli okazało się także, że termin odczytu tachografu został przekroczony o 235 dni. Za stwierdzone naruszenia, przedsiębiorcy grożą kary w łącznej wysokości 30 000 złotych.

Kolejna kontrola wykazała, że inny zestaw z kontenerami ważył 66,6 tony – również znacznie powyżej dopuszczalnego limitu 40 ton. Również tutaj transport odbywał się bez odpowiednich zezwoleń, a pojazd nie spełniał wymogów. Właściciela czeka postępowanie administracyjne, a grozi mu nawet 28 tys. zł kary.

Trzeci przypadek dotyczył pojazdu przewożącego betonowe szamba. Zespół ważył 60 ton, a jego długość przekraczała normy o prawie metr. Przewóz nie był zabezpieczony przez pojazd pilotujący, mimo że masa całkowita przekraczała próg, który takie wymogi nakłada. W tym przypadku, przedsiębiorca może spodziewać się kary administracyjnej w wysokości 18 000 zł.

Przeciążone pojazdy przyczyniają się do szybszej degradacji nawierzchni jezdni i konstrukcji drogowych obiektów inżynieryjnych, czyli m.in. mostów i wiaduktów. Przeładowane pojazdy zagrażają również bezpieczeństwu ruchu drogowego. Taki pojazd ma dłuższą drogę hamowania i zaburzoną stateczność. Przewożenie za dużej ilości ładunku to też przejaw nieuczciwej konkurencji na rynku transportu drogowego – zaznacza Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego, Zbigniew Kapciak.

Wszystkie trzy pojazdy zostały zatrzymane, a ich kierowcom zakazano dalszej jazdy do czasu doprowadzenia zespołów do stanu zgodnego z przepisami. Wobec wszystkich przedsiębiorców wszczęto postępowania administracyjne.

Źródło: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Radomiu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *