Płock

Trudne warunki na drodze

Nocne przymrozki, opadająca mgła lub padający drobny deszcz, do tego ograniczona widoczność, to wszystko sprawia, że warunki do podróżowania nie są najlepsze. Kierowcy w okresie jesienno – zimowym powinni szczególnie dbać o bezpieczeństwo swoje, swoich pasażerów i innych użytkowników drogi. Jazda z niebezpieczną prędkością lub pod wpływem alkoholu, to skrajna nieodpowiedzialność i bezmyślność.

 

 

Pogoda przez ostatnie dni przypominała nam, że zbliża się zima. Mróz, który pojawił się nie tylko w nocy, ale „trzymał” również w dzień spowodował, że wierzchnia warstwa ziemi zamarzła. Po tym jak temperatura wzrosła i zaczął padać deszcz oraz zaczęła opadać mgła, na drodze zrobiło się bardzo ślisko, gdyż opady trafiły na zamarznięty asfalt, co powodowało, że woda zaczęła zamarzać tworząc cienką warstwę lodu.

Taki scenariusz będzie się zapewne powtarzał jeszcze wiele razy w najbliższym czasie, gdyż wielkimi krokami zbliża się do nas zima. Kierowy zatem muszą zmienić styl jazdy, muszą również mentalnie przestawić się na sezon zimowy.

Należy pamiętać, że śliska jezdnia to dłuższa droga hamowania, dlatego też należy prowadzić samochód z prędkością, która pozwoli na prawidłowe wykonywanie manewrów w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji na drodze, a przynajmniej pozwoli na ograniczenie negatywnych skutków zdarzenia – jeżeli do takiego dojdzie. Szczytem bezmyślności i nieodpowiedzialności jest prowadzenie samochodu lub innego pojazdu w stanie nietrzeźwym. Niesprzyjające warunki atmosferyczne i spowolnione reakcje kierowcy spowodowane działaniem na jego organizm alkoholu, to „piorunująca mieszanka” czynników, które mogą doprowadzić do tragedii na drodze.

Płoccy policjanci po raz kolejny apelują do wszystkich użytkowników dróg – zarówno kierowców jak i pieszych, aby korzystali z drogi w sposób odpowiedzialny i przestrzegali obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Kierowcy muszą również zdecydowanie zwolnić w tym trudnym okresie, gdyż zdarzenia drogowe których przyczyną jest niebezpieczną prędkość, w większości przypadków kończą się śmiercią uczestnika lub uczestników zdarzeń.

Warto o tym pomyśleć zanim dojdzie do zdarzenia. Po zdarzeniu jest już tylko odpowiedzialność karna i ta dręcząca myśl: „…może gdybym jechał/a wolniej, to człowiek nadal by żył.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *