Nowe miejsca pracy. Rusza budowa Centrum Badawczo – Rozwojowego
To ogromny krok w przyszłość, ale także szansa dla młodych, zdolnych ludzi. Właśnie rozpoczyna się budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego. To kluczowa inwestycja w ramach Programu Rozwoju Petrochemii – strategicznego projektu PKN ORLEN. Inwestycja w Płocku umożliwi rozwój i wdrażanie własnych technologii.
Inwestycja wpisuje się w zapowiadane przez Koncern wydłużenie łańcucha wartości produkcji petrochemicznej.
Chcąc dalej się rozwijać, produkować innowacyjne paliwa, rozbudowywać przemysł chemiczny, czyli przekierować ropę na rozwój przemysłu petrochemicznego, ale także pracować nad produktami bardziej branżowymi to to Centrum musi powstać. Dzięki Centrum będziemy atrakcyjni i niezależni. Żałuję, że to Centrum nie powstało 20 lat wcześniej, bylibyśmy zapewne daleko dalej. PKN ORLEN to gigantyczna firma, która musi iść z postępem, tak jak nasi partnerzy czy konkurencja. Ta inwestycja zapewni nam ciągłość, innowacyjność, ale także optymalizację.
mówił Daniel Obajtek Prezes Zarządu PKN ORLEN
To szansa dla młodych ludzi, którzy kończą studia i chcą się rozwijać i znaleźć pracę i razem z nami rozwijać sektor petrochemiczny dla polskiej gospodarki. Upatrujemy tu szanse dla młodych zdolnych studentów, ludzi, których już dziś zapraszamy do współpracy z nami
Dodaje Zbigniew Leszczyński wiceprezes ds. rozwoju PKN ORLEN
W Centrum pracę znajdzie około 40 osób. W zależności od prowadzonych badań PKN ORLEN będzie korzystał z wiedzy studentów płockich uczelni, z którymi koncern współpracuje.
Co się będzie działo w Centrum Badawczo – Rozwojowym? Będą tu m.in. przeprowadzane testy usprawniające procesy technologiczne, udoskonalające produkty i optymalizujące koszty. Będzie także nowoczesną platformą współpracy pomiędzy PKN ORLEN a światem nauki i biznesu.
Budowa Centrum to bardzo dobra wiadomość dla Płocka. To brakujący element jeśli chodzi o całą infrastrukturę rozwojową PKN ORLEN. Mamy już jedno z najnowocześniejszych laboratoriów badawczych administrowanych przez ORLEN Labolatorium, super nowoczesny zakład przemysłowy. Centrum Badawczo – Rozwojowe będzie miejscem, gdzie na etapie pół produkcyjnym testować będzie można różne rozwiązania. Będzie to miejsce gdzie naukowcy, nie tylko z Polski, ale i zagranicy będą mogli testować swoje rozwiązania
mówi Zbigniew Bednarski prezes Płockiego Parku Przemysłowo – Technologicznego.
Według planów CBR ma powstać do końca 2020 roku. Za jego realizację odpowiedzialna będzie firma Budimex. Jest już projekt koncepcyjny, pozwolenie na budowę. Inwestycja to koszt ok 184 mln zł.
W naszym zakresie jest wybudowanie siedmiu budynków z infrastrukturą towarzyszącą i z wyposażeniem, łącznie z projektem wykonawczym. To jest możliwe i realne, ale musimy prace rozpocząć jak najszybciej. Zawsze to wyzwanie, ale poradzimy sobie z jego realizacją, tym bardziej że mamy takiego inwestora
zapewnia Dariusz Blocher prezes Budimex S.A.
Najważniejszą częścią CBR będzie Hala Odwzorowań i Pilotaży. Blisko 2 tys. m2 zaawansowanej konstrukcyjnie i technologicznie powierzchni wyposażone będzie w szeroki wachlarz instalacji badawczych oraz pilotażowych. Do hali doprowadzone zostaną media i gazy techniczne niezbędne do prowadzenia zaawansowanych procesów badawczych. Temperatury procesów oraz ciśnienia odwzorowywać będą warunki na wielkotonażowych instalacjach produkcyjnych, sięgając nawet 1000 o C i 40 atm.
Hala Odwzorowań i Pilotaży wykonana zostanie w najwyższej klasie bezpieczeństwa i pozwoli na sterowanie procesami z poziomu przeszklonej sterowni. Istotnym elementem Centrum Badawczo-Rozwojowego będą nowoczesne, proekologiczne rozwiązania. Ośrodek zaopatrywany będzie w przyjazną środowisku energię elektryczną, wytworzoną przy użyciu własnych paneli fotowoltaicznych i turbiny wiatrowej. Nie zabraknie również rozwiązań w zakresie elektromobilności.
Na terenie CBR powstanie stacja ładowania pojazdów elektrycznych, umożliwiająca ładowanie do trzech samochodów w jednym momencie.