ORLEN S.A.Płock

Pisklęta sokoła wędrownego w ORLENIE zaobrączkowane

Dzięki tzw. zaobrączkowaniu możliwe będzie śledzenie ich dalszych losów kiedy odlecą z gniazda w Płocku. Jest to istotny element prac zmierzających do ratowania tego gatunku. Tegoroczny lęg ptaków potwierdza, że ORLEN, który od blisko dwóch dekad uczestniczy w Programie Restytucji Sokoła Wędrownego, odnosi na tym polu wymierne, przyrodnicze sukcesy.

Dariusz Strugała, PKN ORLEN

Wszystkie sokoły wędrowne objęte programem odbudowy populacji są w Polsce indywidualnie znakowane dwoma rodzajami obrączek. Ptakom w wieku około 10 dni zakłada się niezdejmowalne obrączki obserwacyjne z dużymi literami i cyframi, które w późniejszym okresie można odczytać przez odpowiedni sprzęt optyczny. Ponadto na drugą nogę zakłada się, w momencie wsiedlania ptaków w środowisko naturalne, obrączki ornitologiczne. 

W zależności od miejsca, gdzie są wsiedlane, mają one różny kolor. Sokoły wędrowne wsiedlane na terenach leśnych – mają kolor zielony, na terenach górskich – kolor czerwony, natomiast na terenach miejskich – kolor żółty. 

– Kiedy sokół wędrowny został zauważony w okolicach Zakładu Produkcyjnego, przyłączyliśmy się do programu jego restytucji. Wysokie kominy na terenie naszego kompleksu produkcyjnego  to dobre miejsce do zainstalowania budek lęgowych dla sokołów. W ten sposób zapewniliśmy im miejsce do osiedlenia się i efektywnie wspieramy proces odbudowy tej populacji.

– mówi Adam Tworkowski, Dyrektor Biura Ochrony Środowiska PKN ORLEN

Budki lęgowe dla ptaków drapieżnych w Zakładzie Produkcyjnym ORLENU w Płocku zostały umieszczone przy współpracy ze „Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt SOKÓŁ” już w 1999 roku. Dwie budki zainstalowano na wysokich kominach: Zakładowej Elektrociepłowni i Instalacji Clausa. Trzecia budka pojawiła się 16 lat później (2015 r.) na nowym kominie Instalacji Odsiarczania Spalin (IOS).

Pierwszy lęg sokołów wędrownych na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku odnotowano w maju 2002 roku. W ocenie sokolników na terenie ORLENU w Płocku najdłużej  funkcjonowało produktywne stanowisko w Polsce.  Nieprzerwanie, przez 15 lat sokoły wyprowadzały młode, co dla tego gatunku jest rzadkością. W latach 2002 – 2015 jedna para sokołów wyprowadziła z płockiego gniazda 42 pisklęta. To także potwierdzenie dobrych warunków przyrodniczych na terenie rafinerii oraz w płockim zakładzie.

W 2016 roku ORLEN  po raz pierwszy udostępnił podgląd online z budki lęgowej, dzięki dwóm kamerom nadającym wysokiej jakości sygnał wideo i audio. Transmisja „na żywo” z wewnątrz gniazda oraz podestu odbywa się za pośrednictwem strony orlen.pl (https://www.orlen.pl/PL/Odpowiedzialny_Biznes/Odpowiedzialnosc/Srodowisko/sokol/Strony/default.aspx ),  witryny Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, a także serwisu społecznościowego Facebook (na profilu Eco Vitay).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *