sobota, 20 kwietnia 2024
Słupno

Inicjatywy, które zmieniają życie

Marcin Zawadka, Wójt Słupna, wziął udział w międzynarodowym forum w Kijowie. Odbyło się ono pod hasłem “Inicjatywy, które zmieniają życie”. Zawadka był jednym z dwóch przedstawicieli polskich samorządów.

mat. Urząd Gminy Słupno

W forum wzięło udział kilkudziesięciu gości z kilku krajów Europy, eksperci panelowi, a także przedstawiciele 665 gmin ukraińskich. O randze kongresu świadczy obecność najwyższych władz państwowych – prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko, premiera Wołodymyra Grojsmana, przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Andrija Parubija. Na forum obecny był również Jan Thomas Hiemstra, dyrektor UNDP na Ukrainie, czyli Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (agenda ONZ).Organizatorzy forum, w porozumieniu z ambasadą Polski w Kijowie, zaprosili do udziału w spotkaniu tylko dwóch polskich wójtów: Krzysztofa Obrzuta (Rudziniec, powiat gliwicki) oraz Marcina Zawadkę.

Ukraina wdraża obecnie reformę samorządów terytorialnych. Celem organizatorów forum było m.in. to, by polscy samorządowcy przedstawili swoje doświadczenia. Wójt gminy Słupno, jako lider samorządu lokalnego na Mazowszu, przybliżył zasady funkcjonowania demokracji samorządowej właśnie na przykładzie gminy Słupno.

mat. Urząd Gminy Słupno

To właśnie w tej gminie, jako jedynej na Mazowszu, udało się przeprowadzić ważne referendum w sprawie odwołania rady gminy. Efektem czego były nowe wybory, a stowarzyszenie wójta uzyskało 11 z 15 mandatów w radzie. To ewenement w historii samorządów lokalnych w Polsce. Referendum, zmiany i nowe wybory w Słupnie zostały dostrzeżone, odbiły się szerokim echem nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Słupno jest podawane jako przykład miejsca, w którym osoba niezależna, pozapartyjna, mieszkaniec gminy, potrafił w sposób demokratyczny doprowadzić do zmian w istniejącym układzie politycznym.

To dla uczestników kongresu stanowiło dowód i nadzieję na to, iż demokracja lokalna, nie oparta na polityce, może stanowić mechanizm napędu, rozwoju, pewne koło zamachowe rozwoju gminy. Z kolei samorząd ukraiński dopiero się formuje, do tej pory na zasadzie dobrowolności powstało 665 gmin.

Wójt gminy Słupno zaznaczył, że wiele obaw rodzi się z lęku, a sukces to stan umysłu. Przedstawił zebranym, jak wygląda sytuacja w gminie Słupno: istnieje rada społeczno-gospodarcza, w sołectwach wprowadzono budżet obywatelski, jest plan zagospodarowania przestrzennego na terenie całej gminy, doradztwo rolnicze. Gmina wprowadza ułatwienia dla lokalnych przedsiębiorców, obniża opłaty, podatki. Uczestniczy w targach przedsiębiorczości, zgłosiła akces do Łódzkiej Strefy Ekonomicznej, działa w Związku Gmin Regionu Płockiego.

mat. Urząd Gminy Słupno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *