sobota, 20 kwietnia 2024
ORLEN S.A.Płock

PKN ORLEN – LDAR

To jeden z najskuteczniejszych programów wykrywania i usuwania nieszczelności mogących powodować emisję lotnych związków organicznych (tzw. LZO) stosowanych w przemyśle rafineryjnym. Wdrożenie programu to kolejny istotny element w poprawie bezpieczeństwa procesowego i środowiskowego w PKN ORLEN.

Program LDAR realizujemy właściwie już od roku 2016. Rozpoczęliśmy od zbierania pomysłów i opracowania koncepcji wdrożenia tego systemu na terenie naszej rafinerii.

– mówi Paweł Koziczyński z Zespołu Ochrony Środowiska w Płocku.

Program LDAR jest dedykowany do wykrywania nieszczelności na poziomie ppm. Bardzo trudnym, a praktycznie niemożliwym do wykrycia przez obsługę instalacji.

Wyciek możemy w sposób stosunkowo prosty lokalizować i go usunąć. Natomiast w przypadku emisji jej zlokalizowanie i wykrycie wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń takich jak na przykład kamery optyczne.

– tłumaczy Jarosław Pleczyński, Kierownik Działu Monitoringu Powdrożeniowego i Pozyskiwania Finansowania. Biuro Efektywności Optymalizacji Produkcji PKN ORLEN.

LDAR na terenie Zakładu Produkcyjnego ORLENU w Płocku wprowadzono, aby jeszcze skuteczniej eliminować oddziaływanie na środowisko i społeczność lokalną oraz do minimum ograniczyć emisję niezorganizowaną z Zakładu. Badania w ramach programu rozpoczęto w lipcu 2017, trwały do października 2018 roku.

Skala przedsięwzięcia była ogromna. Skontrolowaliśmy ponad 214000 potencjalnych punktów w których mogła występować emisja niezorganizowana na blisko 32 instalacjach przygotowano w ramach tego programu ponad 870 schematów technologicznych zaktualizowano je i nagrano w trakcie realizowanych prac ponad 330 godzin filmów.

– opowiada Jarosław Pleczyński, Kierownik Działu Monitoringu Powdrożeniowego i Pozyskiwania Finansowania. Biuro Efektywności Optymalizacji Produkcji PKN ORLEN.

Na jednej z największych instalacji w zakładzie w Płocku, na DRW III skontrolowano 9269 potencjalnych źródeł emisji niezorganizowanej i stwierdzono na tej instalacji tylko jeden punkt emisji. Jak w praktyce wyglądała taka kontrola?

Kontrolę w ramach programu LDAR możemy podzielić na dwa zasadnicze etapy. W pierwszym elementy monitorowane są w sposób zgrubny. Jest to tak zwany Smart LDAR kiedy to instalacja oglądana jest okiem kamery, która w specjalnym trybie pozwala nam na zauważenie wycieku w formie chmury. Taka kamera ma bardzo dużą czułość. Są na niej rejestrowane wycieki już od około 80 ppm. Następnie jeżeli operator kamery nabiera podejrzeń, że dany punkt emisji jest źródłem przecieku, wówczas jest monitorowany ręcznym analizatorem, tak zwanym snifferem, dzięki którym już ilościowo jesteśmy w stanie taki wyciek określić.

– mówi Paweł Koziczyński z Zespołu Ochrony Środowiska w Płocku.

Program LDAR stanowi obecnie jedną z istotnych procedur w skutecznym eliminowaniu emisji niezorganizowanej.​

Wdrażając program zakładaliśmy, że na około 10% kontrolowanych połączeń może następować emisja. Fakty okazały się dla nas zdecydowanie korzystniejsze. Okazało się, że tylko na około 0,16% połączeń stwierdziliśmy występowanie jakichkolwiek nieszczelności. Wyniki potwierdziły skuteczność stosowanych rozwiązań w PKN ORLEN. Widać wyraźnie, że stosowane rozwiązania są skuteczne, a program LDAR w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa procesowego, jak również bezpieczeństwa środowiskowego naszego zakładu.

– podsumowuje Jarosław Pleczyński, Kierownik Działu Monitoringu Powdrożeniowego i Pozyskiwania Finansowania. Biuro Efektywności Optymalizacji Produkcji PKN ORLEN.

Na terenie Zakładu Produkcyjnego program LDAR będzie realizowany cyklicznie. Ze względu na bardzo dużą ilość połączeń i miejsc do kontroli ustalono, że będzie on przeprowadzany co dwa lata. Także za każdym razem w przypadku stwierdzenia podejrzeń ze strony instalacji o potencjalnej możliwej emisji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *