sobota, 27 kwietnia 2024
Płock

“Pontyfikał Płocki” dziś w katedrze

Dziś w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku odbędzie się Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe. Jego tematem ŚWIATŁA PONTYFIKAŁU… ŚWIĘTE PŁOCKIE ŚREDNIOWIECZE. Jednym z punktów sympozjum będzie Mundi conditor, luminis auctor, sýderum fabricator … dramat liturgiczny w Pontificale Plocense, który zostanie wystawiony w katedrze o 19.30.

„Pontyfikał Płocki ” to prawdopodobnie najstarsza księga liturgiczna, jaka zachowała się na terytorium Polski. Zawiera teksty liturgiczne, przeznaczone wyłącznie dla biskupa. Jeszcze do niedawna sądzono, że dzieło powstało w skryptorium biskupim w Płocku ok. 1400 roku. Kopię miał sporządzić kopista Mikołaj, syn Stanisława z Płocka. Badania autorstwa ks. dr. Antoniego Podlesia wskazują jednak, że Pontyfikał pochodzi z XII wieku, z czasów biskupa płockiego Aleksandra z Malonne, który zmarł w 1156 roku. Jest bardzo prawdopodobne, że kodeks powstał w Płocku i był przeznaczony jako księga liturgiczna na potrzeby miejscowej katedry.

Cenny średniowieczny manuskrypt został zrabowany przez Niemców w 1940 roku. Strona polska przez wiele lat starała się o odzyskanie dzieła, które znajdowało się w Bawarskiej Bibliotece Publicznej w Monachium. Odbyło się to 15 kwietnia 2015 roku w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie. „ Pontyfikał Płocki ” przekazał bp. Piotrowi Liberze minister edukacji i wyznań, kultury i sztuki Bawarii Ludwig Spaenle. Jego powrót do Płocka uzupełnia lukę w najstarszych diecezjalnych księgach rękopiśmiennych z XII w.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *