Płock

Jakie podatki dla płockiego Kościoła?

Trwa walka z pandemią koronawirusa. Wiele firm już zastanawia się co dalej? Jak będzie wyglądała ich przyszłość, finanse. Problem ten dotyka również Kościoła.

Problem ten rozwiązuje biskup płocki Piotr Libera w specjalnym dekrecie. Poniżej jego treść.

Trosce o dobro duchowe wiernych towarzyszy także staranie o doczesny wymiar wspólnoty Kościoła, dzięki czemu może on wypełniać swoją misję. Mając na uwadze obecną sytuację ekonomiczną oraz solidaryzując się ze wspólnotami parafialnymi, przeżywającymi trudności w bieżącym funkcjonowaniu w dziedzinie materialnej z powodu szerzącej się pandemii, zgodnie z „Instrukcją o zarządzaniu kościelnymi dobrami doczesnymi Diecezji Płockiej” 43. Synodu Diecezji Płockiej (s. 577–583), postanawiam:
1. zwolnić w wysokości 50% wszystkie parafie Diecezji Płockiej, zobowiązane do płacenia podatków na rzecz diecezji i Wyższego Seminarium Duchownego, ze świadczeń parafialnych za miesiące kwiecień i maj 2020 roku;
2. zwolnić wszystkie parafie ze złożenia na konto diecezjalne ofiar z tacy z Poniedziałku Wielkanocnego i II Niedzieli Wielkanocnej.

Zwracam się także z prośbą do wszystkich kapłanów o okazanie solidarności wobec najmniejszych wspólnot parafialnych diecezji i ich duszpasterzy i, w miarę możliwości, wsparcie ich np. poprzez przekazanie stypendiów mszalnych.

Ponawiam jednocześnie mój wcześniejszy apel, aby z racji na czas pandemii z rozwagą podchodzić do planowanych na ten rok prac inwestycyjnych i budowalnych w parafii, planując racjonalnie tegoroczne wydatki. Ponadto, proszę księży proboszczów oraz wikariuszy, by kierując się „wyobraźnią miłosierdzia”, o którą niedawno apelowałem, byli szczególnie wyczuleni na potrzeby materialne najuboższych członków swoich wspólnot parafialnych: ludzi w podeszłym wieku, chorych, samotnych oraz rodzin wielodzietnych. Pamiętajmy o obietnicy Pana Jezusa: „dawajcie, a będzie wam dane” (Łk 6,38). Roztropnie i solidarnie troszczcie się o bieżącą, materialną stronę działalności duszpasterskiej swoich wspólnot parafialnych.

Z serdeczną modlitwą i błogosławieństwem.

Płock, dn. 30 marca 2020 roku

† Piotr Libera
Biskup Płocki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *