poniedziałek, 4 grudnia 2023
PłockWojewódzki Szpital Zespolony w PłockuZdrowie

Walka na froncie

Pandemia ma wpływ na życie nas wszystkich. Przed nami – płocczanami prawdziwy sprawdzian z człowieczeństwa, empatii i odpowiedzialności. Walka którą wspólnie toczymy rozgrywana jest na paru frontach – w naszych domach oraz w szpitalach.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku jest jedną z największych placówek ochrony zdrowia działających w regionie północno – zachodniego Mazowsza. Historia szpitala to czas nieustannego rozwoju i modernizacji. Szpital w imponującym tempie się zmienia, nowocześnieje i jest wspaniałą wizytówką północno-zachodniego Mazowsza. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców regionu oraz dostosowując się do nowoczesnych metod diagnostycznych tworzone są nowe pracownie, poradnie, oddziały i zakłady.

Obecnie nie odbywają się planowe operacje, a niektóre zabiegi są przesunięte na późniejszy termin, ale to nie znaczy, że szpital zamarł! Przecież płocczanie muszą mieć miejsce, gdzie otrzymają niezbędną pomoc medyczną w wyjątkowych sytuacjach. Wydarzenia które mają miejsce wewnątrz głównego budynku można porównać do walki na froncie wojennym: codzienne mierzenie temperatury, wywiad diagnostyczny, obserwacja, bezwzględny nakaz noszenia masek i rękawiczek, ciągła dezynfekcja i wszędzie unoszący się odór strachu i niepewności.

Kto by pomyślał, że w czasach epidemii służby medyczne napotkają się z ogromnym problemem, jakim jest niedobór artykułów ochronnych? Warto zaznaczyć, że Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku jako jeden z pierwszych w Polsce i w wyprzedzającym kryzys czasie, zaapelował do płocczan o niezbędną pomoc i wsparcie w zbiórce artykułów ochrony osobistej w tym: przyłbic, masek, rękawiczek, kombinezonów, gogli. Odzew był ogromny! Dzięki życzliwości osób prywatnych, firm i koncernów udało się zebrać niezbędny sprzęt ochrony osobistej dla personelu medycznego. Codziennie, nawet do dnia dzisiejszego, pod drzwi wejściowe szpitala podjeżdżają samochody z darami w tym min.: ciepłymi posiłkami, pościelą, wodą i środkami odkażającymi.

Coraz częściej słyszy się w wypowiedziach ekspertów, że w Polsce szczyt zachorowań jeszcze jest przed nami, dlatego niektóre oddziały w tym dermatologia, oddział płucny będzie dostosowany do walki z Coronawirusem- COVID19 i traktowany jako rezerwowy oddział zakaźny. Dobrą rzeczą jest to, że Płock jest jednym z nielicznych miast, który posiada w swoich zasobach na stałe oddział Obserwacyjno – Zakaźny, który jest oddzielony od głównej części szpitala i dodatkowo zabezpieczony.

Jeszcze 1,5 roku temu oddziałowi groziło zamknięcie z powodu braku kadry lekarskiej. Dzięki determinacji zarządu szpitala, oddział zakaźny został uchroniony przed zamknięciem. Słowa uznania i podziękowania należą się obecnej pani ordynator i jej zastępczyni, które podjęły się trudnej roli prowadzeni oddziału. Niewyobrażalne jest aby w czasie epidemii Płock nie miał oddziału zakaźnego! W tej chwili Oddział Obserwacyjno- Zakaźny dysponuje 26 łóżkami na których każdego roku hospitalizowanych jest ponad 2300 pacjentów. Na terenie oddziału znajdują się sale 2 i 3 osobowe oraz izolatki, każda zaopatrzona w śluzę oraz węzeł sanitarny.

Warto zaznaczyć, że szpital, jak i powstałe rezerwowe oddziały zakaźne wyposażone są we wszystkie niezbędne sprzęty ratujące życie i zdrowie zakażonych pacjentów dodatkowo, każdemu choremu profesjonalną opiekę medyczną zapewnia doświadczona i wyszkolona kadra lekarsko – pielęgniarska, która jak nigdy dotąd zasługuje na podziw i szacunek.

Drodzy płocczanie, przed nami trudny czas, a może będzie jeszcze gorzej- dlatego łączmy się! Dbajmy o siebie, swoich bliskich, przestrzegajmy wyznaczonych zasad, a co ważne chrońmy i wspierajmy personel medyczny, ponieważ jak ich zabraknie, to nie pomoże Nam już nikt.

Dziś 7.04- Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia,

Szanowni Płocczanie, w tym dniu życzę Wszystkim głównie zdrowia i wiary w to, że w końcu nadejdzie dzień, w którym dla zdrowia odetchniemy świeżym powietrzem i znów będziemy spacerować ulicami naszego pięknego miasta.

Wszystkim pielęgniarkom, lekarzom i innym pracownikom służby zdrowia wyrazy wdzięczności za służbę i poświęcenie na rzecz drugiego człowieka.

dr n. społ. Sylwia Kwiatkowska

Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych

Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku

One thought on “Walka na froncie

  • No i super. W tak ciężkich chwilach trzeba się jednoczyć a nie walczyć między sobą

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *