sobota, 2 grudnia 2023
Komenda Miejska Policji w PłockuPowiat PłockiPłock

Są pierwsze bolesne konsekwencje łamania obowiązujących zakazów

Posypały się pierwsze kary za naruszenie kwarantanny. Policjanci informacje przekazali służbom sanitarnym, a te w obecnej sytuacji, nie mają litości. Wysokie kar administracyjne otrzymali mieszkańcy Płocka i powiatu płockiego. Osoby te nie przestrzegały zakazów związanych z przemieszczaniem się oraz gromadzeniem w miejscach niedozwolonych. Jedna z nich nie zastosowała się też do obowiązku kwarantanny i samowolnie opuściła miejsce jej odbywania.

Od 1 kwietnia obowiązuje szereg obostrzeń, za łamanie których możemy zostać ukarani. Policjanci mogą nałożyć mandat karny w wysokości do 500 zł, a w przypadku tzw. zbiegu wykroczeń do 1 000 zł, funkcjonariusze sporządzają również wnioski do sądu o ukaranie. Natomiast sanepid otrzymał nowe uprawnienia, które dają mu możliwość nałożenia kary administracyjnej nawet do 30 tys. zł. W związku z rażącymi przypadkami naruszenia obowiązków nałożonych na osoby odbywające kwarantannę oraz niestosowania się do przepisów mających na celu ograniczenie epidemii Covid-19 policja przekazuje informacje do służby sanitarnej, a ta dyscyplinuje osoby poprzez nakładanie kar finansowych.

Pierwsze dni kwietnia powitały nas prawdziwie wiosenną aurą i coraz trudniej też pozostać w domach. Płoccy policjanci tylko w miniony weekend ujawnili kilkanaście rażących naruszeń nowych przepisów. W konsekwencji Sanepid w drodze postępowania administracyjnego, nałożył wysokie kary finansowe na osoby, które nie zastosowały się do nich. I tak za nieprzestrzeganie zakazu korzystania i przebywania na terenie jednego z zieleńców w Płocku cztery osoby zostały ukarane kwotami po 5 000 zł. Kolejnych pięć osób złamało zakaz przemieszczania się poza miejscem zamieszkania, zarówno na terenie Płocka jak i powiatu. Tu również nałożona została kara administracyjna 5 000 zł. Jedna osoba z kolei podczas weekendu samowolnie oddaliła się z miejsca odbywania kwarantanny na terenie Gąbina, za co poniesie karę 20 000 zł.

Płoccy funkcjonariusze każdego dnia podejmują interwencje w stosunku do mieszkańców, którzy w nieodpowiedzialny sposób nie przestrzegają nowych przepisów. Dyscyplinują osoby nakładanymi mandatami karnymi oraz wnioskami do sądu o ukaranie. Restrykcyjne egzekwowanie zakazów ma pomóc w walce z niebezpiecznym wirusem. Na ulicach Płocka i powiatu jest więcej patroli policyjnych, a sytuację z powietrza monitorują drony.

Przypominamy i apelujemy do mieszkańców, aby w nadchodzące święta pozostali w domach. Zadbali o życie i zdrowie swoje oraz osób z najbliższego otoczenia. Ostrożność i rozsądek oraz bardzo potrzebne obecnie nasze zdyscyplinowanie Szanowni Państwo jest w stanie zahamować rozwój epidemii. Pamiętajmy o tym i pozostańmy w domach – chrońmy życie !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *