Płock

Uwaga kierowcy! Od piątku zmiany na płockich ulicach

Zaczynamy przebudowę Al. Jachowicza i jednocześnie kończymy prace na ul. Grabówka. Przez pewien czas nie będzie przejazdu tymi ulicami – informuje w komunikacie prasowym Ratusz.

fot UMP w Płocku

W piątek 17 kwietnia drogowcy zaczynają jedną z większych inwestycji drogowych w ostatnim czasie: przebudowę północnej jezdni Al. Jachowicza na odcinku między skrzyżowaniami z ul. Dworcową, a ul. 11 Listopada. I całkowicie zamkną przejazd na kilka tygodni (wykonawca ma czas do połowy maja).

W tym czasie zbudują kanalizację deszczową, potem ułożą nową nawierzchnię, chodniki i zainstalują nowoczesne oświetlenie z oprawami LED-owymi.

tłumaczy Hubert Woźniak z Biura Informacji Prasowej Ratusza

Na skrzyżowaniu Al. Jachowicza i al. Kilińskiego, przy gmachu Politechniki Warszawskiej pojawi się nowość na płockich ulicach: śluza autobusowa.

Będzie to dodatkowy pas, wyłącznie dla autobusów. Pojazdy KM będą podjeżdżać tu najpierw na przystanek autobusowy, a następnie zatrzymają się przed przejściem dla pieszych pod charakterystycznym sygnalizatorem, instalowanym dla tramwajów.

dodaje Woźniak.

W miejscu tym znajdzie się też czujnik, który jeśli „zobaczy” autobus, zatrzyma ruch na całym skrzyżowaniu, włączając dla wszystkich kierunków oraz na przejściach dla pieszych czerwone światło. Jednocześnie zmieni sygnał dla autobusu, dając mu np. 10 sekund na ruszenie i pokonanie skrzyżowania. Dzięki śluzie autobusy KM sprawnie wyjadą z Al. Jachowicza i bezpiecznie skręcą w al. Kilińskiego.

Dziś nie jest to proste. Pojazdy KM korzystają z lewoskrętu, prowadzącego w al. Kilińskiego. Ale aby zająć odpowiednie miejsce – muszą pokonać dwa pasy ruchu al. Jachowicza. W godzinach szczytu kierowcy autobusów wykonują ten manewr etapami i blokują przejazd innych pojazdów w kierunku centrum.

dodaje Hubert Woźniak

Do czasu zakończenia przebudowy Al. Jachowicza pojazdy Komunikacji Miejskiej pojadą w kierunku centrum objazdem przez ul. Otolińską, Chopina, a następnie obok dworca autobusowego skręcą w ul. Mickiewicza oraz 11 Listopada.

Przebudowa Al. Jachowicza związana jest z modernizacją sąsiedniej al. Kilińskiego, na której prace powoli zmierzają do końca. Drogowcy położą jeszcze ostatnią, ścieralną warstwę asfaltu, co oznacza, że przez kilka dni aleja, fragmentami, będzie nieprzejezdna. Plany Miejskiego Zarządu Dróg, który prowadzi tę inwestycję zakładają, że roboty na Kilińskiego potrwają najdalej do końca maja.

Koszt przebudowy al. Kilińskiego – blisko 40 mln zł.

Również w piątek 17 kwietnia nieprzejezdna będzie ul. Grabówka. Zapowiedziane roboty to już końcówka prac przy przebudowie tej drogi. W piątek czeka nas asfaltowanie remontowanego odcinka. Drogowcy będą układać ostatnią warstwę nawierzchni bitumicznej.

Autobusy Komunikacji Miejskiej linii nr 4 będą tego dnia korzystać z objazdu. Z ul. Parcele w kierunku centrum na przykład pojadą Wyszogrodzką, Harcerską (zawrócą na rondzie na skrzyżowaniu z Pocztową i Korczaka) i ponownie ruszą ul. Wyszogrodzką.

Roboty przy ul. Grabówka będą też trwały w sobotę. Drogowcy zaczną asfaltować skrzyżowania tej drogi z ul. Gościniec oraz z ul. ks. Niedzielaka. Co ważne – wyłączenie ruchu na tych drogach nie nastąpi jednocześnie.

Kiedy drogowcy będą pracować na skrzyżowaniu Grabówki z ul. ks. Niedzielaka – ul. Gościniec pozostanie przejezdne. A po wyasfaltowaniu tej pierwszej ulicy, drogowcy przeniosą się na tą drugą.

Natomiast ul. Grabówka pozostanie w sobotę przejezdna.

Od połowy ubiegłego roku, na fragmencie tej ulicy – od skrzyżowania z ul. ks. Niedzielaka do wlotu w ul. Korczaka – powstała kanalizacja deszczowa i sanitarna, a także nowa nawierzchnia, chodnik, droga rowerowa oraz oświetlenie. Trwają jeszcze prace przy budowie specjalnej kładki nad Rosicą, która posłuży rowerzystom. Koszt przebudowy sięgnął blisko 5 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *