sobota, 2 grudnia 2023
KulturaPłock

“Tryptyk rzymski” na urodziny Jana Pawła II

Płocki Teatr Dramatyczny pokaże dziś on-line „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II. Chce w ten sposób uczcić 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka. Autorem spektaklu jest płocki aktor Henryk Jóźwiak.

foto Teatr Dramatyczny w Płocku

Poetyckiej interpretacji on-line wielkiego dzieła teologiczno-filozoficznego, jakim jest „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II podjął się znany płocki aktor Henryk Jóźwiak.

Nie mogąc spotkać się z publicznością na widowni, postanowiłem zaproponować inny rodzaj przekazu. Chcę pokazać, że „Tryptyk rzymski”, to wspaniały tekst z przesłaniem, który stawia wiele ważnych pytań o sens trwania, przemijania, cierpienia. W filmie jestem turystą, który idąc, zastanawia się nad życiem

– mówi Henryk Jóźwiak.

Jego film składa się z trzech części: „Strumień”, „Medytacje nad Księgą Rodzaju na progu Kaplicy Sykstyńskiej” i „Wzgórze w krainie Moria”. Autor stara się odzwierciedlić poemat Papieża o jego życiu i o tym, co było w nim najważniejsze: o Stwórcy wszechświata i człowieku szukającym sensu własnego istnienia.

Aktora Henryka Jóźwiaka w tworzeniu filmu wsparł Marek Mokrowiecki, dyrektor Teatru Dramatycznego, który wcielił się w rolę Abrahama. Autorem zdjęć jest Waldemar Lawendowski.

Internetowa premiera spektaklu odbędzie się dziś, 18 maja, w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Film będzie można oglądać przez najbliższy miesiąc na kanale You Tube, stronie internetowej i Facebooku Teatru Dramatycznego w Płocku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *