sobota, 2 grudnia 2023
ORLEN S.A.Płock

Kolejne trzy młode sokoły zadomowiły się w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku

Obrączki obserwacyjne (niebieskie) oraz ornitologiczne (żółte, przewidziane dla ptaków z lęgów na terenach miejskich) otrzymała wczoraj trójka piskląt sokoła wędrownego, które przyszły na świat w Zakładzie Produkcyjnym PKN ORLEN w Płocku. Na przestrzeni 18 lat na terenie PKN ORLEN sokoły wychowały już 51  piskląt – w tym 4 z adopcji. Internauci z całej Polski mogą teraz nadać imiona samiczce i dwóm samcom.

materiały prasowe PKN ORLEN

Propozycję imion dla trzech młodych płockich sokołów można składać poprzez stronę www.peregrinus.pl W drugim etapie konkursu odbędzie się głosowanie na najlepsze imię dla tegorocznych piskląt.

PKN ORLEN uczestniczy w odbudowie krajowej populacji sokoła wędrownego od 20 lat. W ten sposób przyczyniamy się do ratowania gatunku oznaczonego w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako skrajnie zagrożony. Angażujemy się również w edukację przyrodniczą, wspieramy badania naukowe w tym obszarze i mamy swój wkład w rozwoju monitoringu na terenie Polski, Nasze działania wpisują się przy tym w praktyczną realizację zobowiązań Polski wynikających z licznych krajowych, jak i międzynarodowych aktów prawnych. Aktywna ochrona ptaków drapieżnych, w tym ich reintrodukcja stanowi odpowiedź na zalecenia Komisji Europejskiej

– mówi Adam Tworkowski, Dyrektor Biura Ochrony Środowiska PKN ORLEN.

Wsparcia dla populacji sokoła mogą udzielać również kierowcy odwiedzający stacje ORLEN, którzy są uczestnikami programu VITAY. Przekazanie punktów lojalnościowych Stowarzyszeniu Na Rzecz Dzikich Zwierząt SOKÓŁ dodatkowo pomaga w ratowaniu zagrożonego gatunku.

Stowarzyszenie SOKÓŁ podkreśla, że dzięki wzmożonym działaniom wielu firm, instytucji oraz osób prywatnych udało się przywrócić ten gatunek naturze. Przy dalszym wsparciu dla rozwoju populacji sokoła wędrownego jest szansa, że będzie on mógł istnieć samodzielnie.

Historia 51 piskląt sokoła wędrownego w ORLENIE rozpoczyna się w 1986 roku, kiedy ten drapieżny ptak po raz pierwszy pojawił się w okolicach kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w Płocku. Na dwóch najwyższych kominach (instalacji Clausa i zakładowej Elektrociepłowni) zainstalowano w 1999 roku budki lęgowe, a pierwszy lęg odnotowano w 2002 r. Od tego czasu sokoły nieprzerwanie mieszkają w Zakładzie PKN ORLEN. Cztery lata temu zainstalowana została nowa budka na kominie Instalacji Odsiarczania Spalin wyposażona w termometr i kamery. Dzięki monitoringowi on-line można obserwować sokoły na bieżąco. Od 2018 roku w PKN ORLEN pojawił się jeszcze jeden ptak drapieżny i obecnie na terenie Zakładu w Płocku obecne są dwa gatunki: sokół wędrowny i raróg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *