niedziela, 3 grudnia 2023
Płock

Upadłość konsumencka

W związku z zamrożeniem gospodarki i nadciągającym widmem recesji wzrasta w Polsce liczba osób mających poważne problemy finansowe związane z nieterminowym spłacaniem swoich zobowiązań lub z niespłacaniem ich w ogóle. Szansą dla takich osób jest możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej, jednak cały czas jest to instytucja, o której duża część osób nie ma pojęcia. Co to w ogóle jest upadłość konsumencka?

Adw. Michał Rozkosz: Upadłość konsumencka to umowna nazwa postępowania sądowego uregulowanego w przepisach ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – prawo upadłościowe. Ustawowa nazwa tego postępowania jest trochę dłuższa, ale na potrzeby niniejszego artykułu będziemy posługiwać się tym zwyczajowym określeniem. Upadłość konsumencka to rodzaj postępowania, którego stroną może być osoba, która nie prowadzi (w tym zaprzestała już prowadzenia) działalności gospodarczej, która stała się niewypłacalna.


Co daje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Adw. Konrad Panek: Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest pierwszym etapem w postępowaniu upadłościowym. Konsekwencją ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest to, że cały majątek dłużnika – o ile taki istnieje – wchodzi w skład masy upadłościowej, z której powinni zostać zaspokojeni wierzyciele. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej majątkiem upadłego (dłużnika) zarządza syndyk. W zależności od sytuacji dłużnika – może dojść do umorzenia zobowiązań upadłego – co jest rozwiązaniem najkorzystniejszym, ustalenia planu spłaty lub do odmowy jego ustalenia. Innymi słowy – dobrze uzasadniony wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może prowadzić do pozbycia się przez nas wszystkich długów. Dlatego też warto w tym zakresie skorzystać z pomocy profesjonalistów.


Macie problem, temat, pytanie, które chcielibyście zadać prawnikom? Napiszcie do nas: redakcja@infoplocktv.pl Adwokat Michał Rozkosz i adwokat Konrad Panek udzielą odpowiedzą na Wasze pytanie, które opublikujemy na naszym portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *