sobota, 9 grudnia 2023
Komenda Miejska Policji w PłockuPowiat Płocki

Uaktywnili się oszuści działający metodą na „policjanta CBŚ ”

W związku z powtarzającymi się przypadkami oszustw na “policjanta Centralnego Biura Śledczego”,  płoccy policjanci apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z nieznajomymi osobami. Wyobraźnia oszustów nie zna granic, a wykorzystują oni najczęściej zaufanie seniorów.

Oszuści stają się coraz bardziej wyrafinowani i coraz częściej starają się uprawdopodobnić opisywane okoliczności udziałem kogoś zaufanego, np. „policjanta”. Tak było w kilku przypadkach prób wyłudzenia pieniędzy na terenie miasta Płocka. Przestępcy kontaktowali się z potencjalnymi ofiarami i przedstawiali wymyśloną historię, podając się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. W przekazanej telefonicznie informacji, polecali aby niezwłocznie przelać zgromadzone na koncie środki na inny nr rachunku bankowego ponieważ mogą one zostać przejęte przez hakerów. Przekonywali seniorów, że pracują nad zatrzymaniem przestępców.

mówi Marta Lewandowska rzecznik prasowy KMP w Płocku

Niestety w maju oszust doskonale wykorzystał zaufanie płockiej seniorki, która postępując zgodnie z jego telefonicznymi wskazówkami, przelała na jego konto kilkadziesiąt tysięcy złotych. W sprawie zarówno tego oszustwa jak i pozostałych, do których doszło w Polsce, działają policjanci z różnych jednostek Policji, którzy są na tropie oszustów działających tą podstępną metodą.

Ponownie przypominamy, że żadne tego typu działania Policji nie są organizowane przez telefon. Policjanci nie korzystają również w takich sytuacjach ze środków pieniężnych obywateli. We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 112. W kontakcie z takimi osobami powinniśmy zapamiętać jak najwięcej szczegółów. Nie działajmy w pośpiechu i nie ulegajmy presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.

apeluje Lewandowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *