KulturaPłock

Znika płocki lekarz, są zwłoki i broń. W środę spotkanie z Jackiem Ostrowskim

Jacek Ostrowski będzie gościem Książnicy Płockiej w najbliższą środę 17 czerwca o godzinie 18.00. Spotkanie z czytelnikami odbędzie się online. Będzie to okazja do promocji jego najnowszej książki „Świrus”, czwartej części bestsellerowej Serii z papugą. Spotkanie będzie transmitowane na FB Książnicy Płockiej.

Zuza Lewandowska to jedna z najbarwniejszych postaci polskiej literatury kryminalnej. Pani mecenas z charakterem, pali jak smok, pije, przeklina, dla swoich klientów gotowa jest jednak na wszystko. Nienawidzi komunistów i swoich współlokatorów, ale pod szorstką maską skrywa się też dobre serce, tylko pozornie nie szukające miłości. Mieszka przy ulicy Zduńskiej w Płocku z wyszczekaną papugą Zgagą i leniwym psem Borysem.

W 2019 roku czytelnicy uznali, że Zuza jest najciekawszą postacią polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej, a jej twórca został laureatem Czarnego Kapelusza na Poznańskim Festiwalu Kryminału GRANDA. Książki Jacka Ostrowskiego stanowiące kryminalny cykl („Paragraf 148”, „Czarny wdowiec”, „Sarkofag”), choć pełne makabrycznych zbrodni, urzekają poczuciem humoru i sentymentalną wycieczką po Płocku lat 70. Razem z bohaterką tropimy morderców, ale też „idziemy” na spacer po Tumskiej, Wieczorka, nad Wisłę czy do Petropolu. Klimat dawnych czasów przywołują również notatki służbowe kapitana Mariańskiego, funkcjonariusza MO.

W „Świrusie” klientem Zuzy Lewandowskiej zostaje Janek Paprocki, który cudem przeżywa katastrofę budowlaną. Gdy budzi się z amnezją w szpitalu, oświadcza, że kogoś zabił. Wskazuje miejsce ukrycia zwłok i broni. Mariański rusza z dochodzeniem, Zuza z obroną. Wkrótce wychodzą na jaw kolejne tajemnice, a Lewandowska stara się odkryć prawdę i odnaleźć sens w chaotycznych zeznaniach Janka. Gdy w sprawę zaczyna mieszać się sekretarz partii – Wiśniewski, oraz warszawski gangster – Turski, sytuacja komplikuje się z dnia na dzień coraz bardziej. Jakie znaczenie ma w tym wszystkim zniknięcie ulubionego płockiego lekarza? Czy zaginione przed laty kosztowności w jakikolwiek sposób wiążą się ze sprawą? Czy zamknięty w zakładzie psychiatrycznym Paprocki odzyska pamięć zanim będzie za późno na rozwiązanie zagadki? Niespodziewane zwroty akcji doprowadzą Zuzę Lewandowską do finału, którego nikt się nie spodziewa! (źródło: Skarpa Warszawska).

Przypominamy i zapraszamy – spotkanie autorskie online z Jackiem Ostrowskim i promocja książki „Świrus” w środę 17 czerwca o godzinie 18.00 za pośrednictwem profilu Książnicy Płockiej na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *