poniedziałek, 4 grudnia 2023
Płock

Uroczystości z okazji 100. rocznicy urodzin Papieża

W niedzielę 21 czerwca w Płocku odbędzie się diecezjalne dziękczynienie z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II. Zbiega się ono z 100. rocznicą przyjęcia przez niego sakramentu chrztu św., co miało miejsce 20 czerwca 1920 roku w Wadowicach. W programie będzie poświęcenie mozaiki papieskiej na domu biskupim w Płocku.

Płocka uroczystość rozpocznie się Mszą św. o godz. 11:30 w bazylice katedralnej płockiej. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa, wieloletni sekretarz papieża Jana Pawła II. Po Mszy św. poświęci on mozaikę z „Oknem papieskim” na domu biskupim przy Placu Narutowicza 10. W uroczystości uczestniczyć będą także: biskup płocki Piotr Libera i biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski. Wieczorem o godzinie 21.00 przed wizerunkiem Papieża płocczanie spotkają się na Apelu Jasnogórskim.

Autorem mozaiki z wizerunkiem św. Jana Pawła II jest Lubosz Karwat (ur. 1982), który od 13 prowadzi Pracownię Rzemiosł Artystycznych w Tuchowie koło Tarnowa. Z wykształcenia jest konserwatorem sztuki, cyklicznie prowadzi warsztaty mozaiki. W 2009 r. założył Stowarzyszenie Polskich Artystów Mozaiki i jest jego przewodniczącym. W 2015 r. w Turcji zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie mozaiki współczesnej.

„Okno papieskie” dla Płocka tworzył przez 1,5 miesiąca. Ma ono wymiary 192 cm na 125 cm. Przedstawia św. Jana Pawła II w geście błogosławieństwa, z herbem papieskim u góry i hasłem tamtej pielgrzymki do Polski: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”.

Artysta wykonał mozaikę z kamieni naturalnych: marmurów i granitów, składa się ona z ponad tysiąca elementów. W pracy połączył technikę płytkową z florencką (każdy element jest dokładnie ręcznie dopracowany i dobrze przylega do całości), dzięki temu wizerunek Papieża sprawia wrażenie trójwymiarowego. Zainstalował na nim także elementy odlane z mosiądzu (np. krzyż pektoralny na sutannie Papieża, herb i napis „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”).

Wizyta apostolska św. Jana Pawła II , to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Płocka i diecezji płockiej. Papież Jan Paweł II odwiedził Płock w dniach 7-8 czerwca 1991 r., podczas czwartej pielgrzymki do ojczyzny, odbywającej się pod hasłem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście” (por. 1 Tes 5,18-19). Przybył do Płocka na zaproszenie bp. Zygmunta Kamińskiego. W dniu 7 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, odprawił Mszę św. na placu, który obecnie nazywa się Placem Celebry (w sąsiedztwie stadionu „Wisły”).

Po raz pierwszy w historii pontyfikatu odwiedził Zakład Karny, gdzie zaskoczył ochronę, wchodząc między skazanych. Modlił się przy pomniku abp. Antoniego J. Nowowiejskiego, znajdującym się przy Wyższym Seminarium Duchownym i kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku (później w 1999 r. beatyfikował go, stawiając na czele 108 męczenników II wojny światowej).

Wieczorem 7 czerwca Papież przewodniczył nabożeństwu czerwcowemu w bazylice katedralnej, podczas którego zamknął 42. synod diecezjalny. Potem udał się do domu biskupiego przy Placu Narutowicza 10. Oczekiwał na niego tłum wiernych, szczególnie ludzi młodych. Skierował wówczas do zgromadzonych krótkie słowo, w którym zauważył, że dotychczas tylko w Krakowie przemawiał przez okno.

Nawiązał do stołecznych dziejów Polski i powiedział: „Na jakiś czas był Płock stolicą Polski. A poza Gnieznem, Krakowem, Płockiem, znowu Krakowem, a potem Warszawą, jest jedna stolica Polski, która się nazywa Jasna Góra”. Zaprosił zebranych do zaśpiewania Apelu Jasnogórskiego, który wykonywano powszechnie w okresie przygotowania do Tysiąclecia Chrztu Polski.

Na zakończenie św. Jan Paweł II udzielił błogosławieństwa, po czym przeszedł do okna po drugiej stronie budynku, gdzie w odpowiedzi na śpiew „Sto lat”, wykonany przez zgromadzonych, dodał: „Papież jeszcze jakoś żyje i będzie żył, dopóki Pan Bóg go będzie trzymał. A potem umrze, to znaczy narodzi się do życia wiecznego. A mam nadzieję w miłosierdziu Bożym i waszej modlitwie”. W odpowiedzi rozległy się oklaski i śpiew młodzieży. Ojciec święty pojawił się też w oknie domu biskupiego 8 czerwca rano, aby pożegnać się z płocczanami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *