sobota, 2 grudnia 2023
ORLEN S.A.Płock

Pamięć buduje historię. Obchody rocznicy Czerwca’76

25 czerwca 1976 roku w całej Polsce, w 112 zakładach pracy na terenie 24 województw przeszło 80 tys. osób rozpoczęło strajki i demonstracje uliczne. Jak co roku bohaterów tamtych wydarzeń upamiętniono przy Bramie Nr 2 PKN ORLEN. Przy Kamieniu kwiaty złożyli Daniel Obajtek prezes PKN ORLEN, Henryk Kleczkowski przewodniczący KM NSZZ Solidarność, a także przedstawiciele parlamentu, płoccy radni, pracownicy płockiego Koncernu.

Co roku oddajemy tu cześć tym, którzy mieli odwagę wówczas zaprotestować, upomnieć się nie tylko o chleb, ale i godność człowieka. Ponieśli także srogie konsekwencje tego protestu

– mówił przewodniczący KM NSZZ Solidarność Henryk Kleczkowski.

Pamięć buduje historię. Jeżeli pamiętamy o takich wydarzeniach, możemy budować przyszłość. Przyszłość zupełnie inną

– mówił do zgromadzonych przed bramą Daniel Obajtek prezes PKN ORLEN.

Wspominał, że Kamień przy Bramie nr 2 postawiono w pięć lat po wydarzeniach czerwca 76. Wtedy również były uciski, ale wy się odważyliście – dodał prezes PKN ORLEN.

Mieliście odwagę go postawić i pamiętacie, pamiętacie tych wszystkich, którzy mieli odwagę powiedzieć nie. Tych którzy troszcząc się o przyszłość swoją i rodzin zdecydowali się na taki krok. Te wydarzenia z 1976 roku zapoczątkowały ruchy wolnościowe, które otworzyły możliwość dalszych zmian. Chwała im za to, że potrafili tak mocno walczyć. Ceńmy wolność którą mamy, nie pozwalajmy się osaczać pseudo wolności, bo często pod hasłem wolności niewoli się ludzi.

mówił Daniel Obajtek prezes PKN ORLEN

Dodajmy, Płock był trzecim – po Radomiu i Ursusie – miastem, gdzie doszło do strajków i protestów robotniczych. Ich bezpośrednią przyczyną była zapowiedziana 24 czerwca przez premiera Piotra Jaroszewicza drastyczna podwyżka cen artykułów spożywczych i żywnościowych. W Płocku strajk wybuchł w Mazowieckich Zakładach Rafineryjnych i Petrochemicznych na warsztatach mechanicznych. Około godz. 14.00 przy Bramie nr 2 doszło do spontanicznego wiecu, po którym grupa jego uczestników pomaszerowała pod gmach KW PZPR, po drodze dołączali mieszkańcy Płocka. Około godziny 17.00 tłum przed siedzibą partii liczył 2-3 tys. osób. Do zebranych przemówił I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Część manifestantów ruszyła w stronę innych zakładów, ale ich pracownicy niezbyt licznie przyłączyli się do protestu. Ok. godz. 21.00 demonstrantów zaatakowały ściągnięte z Łodzi oddziały ZOMO.

Po tych wydarzeniach wiele osób było represjonowanych, zwolnionych z pracy. Udzielana wtedy pomoc, zaowocowała powstaniem we wrześniu 1976 roku pierwszej jawnej organizacji opozycyjnej – Komitetu Obrony Robotników. Miało to ogromny wpływ na rozwój demokratycznej opozycji, do powstania NSZZ Solidarność włącznie.

Dla upamiętnienia tamtych wydarzeń, władze PKN ORLEN i organizacje związkowe spotykają się co roku i składają kwiaty pod pamiątkowym Kamieniem przy Bramie Nr 2 PKN ORLEN. Kamień – pomnik ufundowała NSZZ Solidarność PKN ORLEN i opiekuje się nim na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *