PKN ORLEN analizuje możliwość zagospodarowania w obiegu zamkniętym odpadów komunalnych z Płocka i okolic

PKN ORLEN zamierza wykorzystywać surowce odzyskane z odpadów komunalnych z Płocka jako nowe źródło do wytwarzania produktów i półproduktów petrochemicznych. Rozpoczęły się rozmowy pomiędzy PKN ORLEN i Urzędem Miasta Płocka o uruchomieniu do 2026 roku nowoczesnej i ekologicznej instalacji do zagospodarowania odpadów. Wdrożenie projektu przez PKN ORLEN pozwoli na pierwsze w Polsce kompleksowe podejście pozwalające na pracę Gospodarki w Obiegu Zamkniętym (GOZ).

Zagospodarowanie odpadów komunalnych jest coraz większym wyzwaniem nie tylko w Polsce. PKN ORLEN zgodnie z ogłoszoną strategią do 2030 roku stawia na technologie oparte na gospodarce o obiegu zamkniętym. Koncern planuje budowę nowoczesnej i przyjaznej dla środowiska instalacji do kompleksowego recyklingu zmieszanych odpadów komunalnych w celu wytworzenia produktów, które mogą być dalej stosowane w gospodarce. Docelowo instalacja ma funkcjonować w systemie bez odpadów („zero waste”) i wszystkie jej produkty znajdą zastosowanie w gospodarce

  – mówi Józef Węgrecki, Członek Zarządu ds. Operacyjnych PKN ORLEN.

Realizacja inwestycji pozwoli na kompleksowe zagospodarowanie wszystkich części składowych odpadów komunalnych, poprzez implementację odpowiednio wyskalowanych technologii pod skład odpadów.

Wdrożenie projektu przez PKN ORLEN pozwoli na pierwsze w Polsce kompleksowe podejście pozwalające na pracę Gospodarki w Obiegu Zamkniętym (GOZ). Umożliwi także częściowe zastąpienie surowca z paliw kopalnych na surowiec z odpadów. Wpłynie również na poprawę marży poprzez pozyskanie tańszego surowca dla obszarów rafinerii i petrochemii. Nowa instalacja pozwoli na wytwarzanie produktów petrochemicznych z udziałem zrecyklingowanych odpadów jako część surowca do produkcji poliolefin, na które jest bardzo duże zapotrzebowanie na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *