Gospodarka i społeczeństwoPERN

PERN w 2022 roku: napęd dla gospodarki, ciągłość działania i inwestycje w OZE

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, obniżenie śladu węglowego i realizacja kluczowych inwestycji o wartości ponad 1 mld zł – to najważniejsze wyzwania dla PERN w 2022 roku. PERN zapewniając bezpieczeństwo energetyczne Polsce, pozostaje jej strategiczną spółką, która tylko w 2021 roku odprowadziła do budżetu państwa i lokalnych samorządów kwotę 470 mln zł.

PERN daje napęd polskiej gospodarce

Wartość inwestycji PERN w 2022 roku jest wartością rekordową. Największa część przypada na Megainwestycje, które stanowią dwie trzecie całości wydatków. Chodzi m.in. o budowę kolejnych 15 zbiorników na paliwa (7 już realizujemy, a na 8 trwa postępowanie przetargowe) i budowę rurociągu produktowego Boronów – Trzebinia, który istotnie poprawi dostępność do paliw Aglomeracji Śląskiej.

Megainwestycje to nie jedyne działania rozwojowe podejmowane przez PERN. Firma unowocześni także swoje systemy automatyki, infrastrukturę kolejową, instalacje odzysku par benzyn i fronty zarówno kolejowe, jak i autocysternowe.

PERN w dalszym ciągu będzie rozwijał hub morski w Dębogórzu, który jest polskim, paliwowym oknem na świat. Tu inwestycje do 2024 roku przekroczą 40 mln zł. Tylko w tym roku wydatki – głównie w zwiększenie możliwości załadunkowych nalewni cystern kolejowych wyniosą 14 mln. Baza paliw w Dębogórzu niedawno powiększyła się o dwa nowe zbiorniki po 32 tys. m³ każdy. Obecnie realizowana jest budowa kolejnego zbiornika, który zostanie oddany do użytku w 2022 roku.

W niestabilnych, czasem kryzysowych okolicznościach transformacji całego sektora energetycznego w Europie i także w Polsce, utrzymanie w dobrej kondycji systemu zaopatrującego polską gospodarkę w ropę naftową, a końcowych odbiorców w niezbędne paliwa jest kluczowe. PERN spełnia niezbędną rolę stabilizacyjną w trudnym procesie zmian przewidzianych w polskiej Polityce Energetycznej do roku 2040

– podkreślił Piotr Naimski, Pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Zapotrzebowanie na ropę naftową będzie się utrzymywało z uwagi na jej kluczową rolę w przemyśle petrochemicznym. Półprodukty pochodzące z przetwórstwa ropy naftowej spotykamy prawie na każdym kroku. Obecne są wokół nas w kosmetykach i lekach, barwnikach, nawozach czy tworzywach sztucznych.

Energia ze słońca obniży koszty tłoczeń

PERN jako firma działająca w obszarze paliw kopalnych przykłada dużą wagę do racjonalnego wykorzystania zasobów energetycznych, ale także wody czy plastiku. Firma chce również na większą skalę produkować własną energię elektryczną by obniżyć koszty energii elektrycznej związane z tłoczeniem surowca i paliw poprzez rurociągi. Dlatego w perspektywie do 2024 roku PERN zainwestuje 130 mln zł w farmy fotowoltaiczne, które będą zlokalizowane na terenach baz.

Docelowo zamierzamy produkować 10% energii elektrycznej, którą wykorzystujemy do tłoczeń surowca i paliw właśnie z fotowoltaiki, co obniży nasz bilans śladu węglowego o 6%

– podkreślił Igor Wasilewski, prezes PERN.

Ochrona środowiska w centrum uwagi

W 2022 roku PERN przeznaczy prawie 40 mln zł w inwestycje poprawiające bezpieczeństwo ekologiczne i inwestycje w ochronę środowiska. Firma zmodernizuje instalacje odzysku par benzyn w czterech bazach zmniejszając istotnie emisje węglowodorów do atmosfery, a w czterech kolejnych unowocześni oczyszczalnie ścieków.

Chcemy tak prowadzić biznes aby stał  się bardziej ekologiczny. Zmieniamy nasze nawyki, a z nimi także naszą firmę. To zaczyna się od zmniejszenia zużycia wody, papieru, ograniczenia wykorzystania plastiku i energii elektrycznej i większe wykorzystanie narzędzi cyfrowych. Nie unikniemy zmian na rynku, by im sprostać rozwijamy kompetencje pracowników. To ludzie dokonują zmian wprowadzając bardziej ekologiczne technologie. Transformacja rozpoczyna się od nich. Dlatego konsekwentnie zarządzamy tą zmianą i pracujemy nad stworzeniem nowej kultury organizacyjnej

– podkreślił Igor Wasilewski.

PERN systematycznie rozwija także infrastrukturę w obszarze biopaliw. Firma modernizuje swoje bazy, by umożliwić klientom realizację Narodowego Celu Wskaźnikowego, czyli osiągnięcia 14% udziału energii odnawialnej w  transporcie w perspektywie 2030 roku. Dzięki tym inwestycjom pojemności na biokomponenty w PERN zwiększą się aż o dwie trzecie.

2021 rok – skuteczna odpowiedź na oczekiwania Klientów

W 2021 roku PERN – mimo konieczności działania w zaostrzonym reżimie sanitarnym zakończył szereg inwestycji. Firma oddała do użytku Klientów 180 tys. m³ nowych pojemności na paliwa – 7 zbiorników w bazach w Małaszewiczach, Emilianowie, Dębogórzu i Rejowcu. PERN rozpoczął także realizację kolejnego etapu rozbudowy pojemności na paliwa.

Jednocześnie baza paliw PERN w Dębogórzu, która jest kluczowym ogniwem łączącym polski rynek paliwowy ze światem, zanotowała rekordowe przeładunki. Już w listopadzie 2021 roku przeładowała ponad 2 miliony ton paliw dostarczonych transportem morskim. Taki wynik zdarzył się po raz pierwszy w historii.

W 2021 roku ruszyła budowa rurociągu Boronów – Trzebinia. W tym projekcie PERN wykonał już 32 km rurociągu, a prace są zawansowane w około 42%.

PERN zakończył także realizację jednego z kluczowych projektów, który radykalnie wzmocnił  bezpieczeństwo energetyczne Polski w obszarze ropy naftowej. Klienci firmy mogą już bowiem w pełni korzystać z możliwości Terminala Naftowego w Gdańsku, bo do eksploatacji trafił ostatni zbiornik wykonany w ramach II etapu rozbudowy. Dzięki temu, rafinerie są w stanie elastycznie sprowadzać surowiec do Polski z dowolnego zakątka świata. Możliwości magazynowe PERN tylko nad polskim morzem wzrosły dzięki temu do niemal 2 mln m³.

W sumie w ciągu pięciu lat PERN rozbudował o prawie jedną piątą dostępne pojemności na paliwa i ropę naftową, bo takie było zapotrzebowanie rynku.

Pojemność baz surowcowych PERN wynosi dziś 4,1 mln m3. Surowiec ropa naftowa magazynowana jest w 75 zbiornikach, a długość rurociągów surowcowych wynosi 1845 km. Dodatkowo mamy także 315 zbiorników na paliwa o pojemności 2,1 mln m3. Długość rurociągów produktowych to 616 km.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *