Moda na recykling w Sierpcu

Anna Kubisz zaprojektowała niesamowite stylizacje, a uczniowie trzech szkół podstawowych z Miasta Sierpca nadali wczoraj elektroodpadom drugie życie. Zebrani w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu wzięli udział w trzeciej edycji akcji edukacyjno – ekologicznej „Moda na recykling”. Stworzyli żakiet, dwie spódnice, krawat i torebki recyklingowe z pilotów do telewizorów. Najpierw była lekcja przyrody prowadzona przez eksperta Europejskiej Platformy Recyklingu – Mikołaja Józefowicza, a następnie kreatywna i jakże pouczająca zabawa. W wydarzeniu poza dziećmi wzięli udział: Burmistrz Miasta Sierpca – Jarosław Perzyński z małżonką, przedstawiciele Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sierpcu oraz ekipa nauczycieli. Sierpc jest jedyny miastem z północnego Mazowsza biorącym udział w tegorocznej edycji akcji.

Europejska Platforma Recyklingu od lat podejmuje działania edukacyjne, mające na celu podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Przykładem tych działań jest projekt „Moda na recykling” realizowany we współpracy z projektantką Anną Kubisz. Ekspertka modowa zawitała najpierw do zakładów przetwarzania elektroodpadów, w których wybierała bezpiecznie przetworzone surowce na bazę do stylizacji. Wyselekcjonowane materiały trafiły na wczorajsze warsztaty z dziećmi i młodzieżą. Uczestnicy dowiedzieli się czym jest recykling, jak prawidłowo segregować odpady i jak być bardziej eko. Z warsztatów przygotowywany zostanie materiał wideo, który trafi na kanał YouTube ERPTV poświęcony edukacji ekologicznej. Można na nim znaleźć serię filmików, które w przystępny sposób tłumaczą jak  właściwie postępować ze zużytymi bateriami i akumulatorami oraz ze zużytym sprzętem elektrycznym, elektronicznym i odpadami opakowaniowymi.

W 2019 roku zorganizowaliśmy pierwszą edycję akcji „Moda na recykling”. Warsztaty modowe i artystyczne polegające na nadaniu elektrośmieciom „drugiego życia” bardzo spodobały się uczestnikom. Dlatego postanowiliśmy kontynuować akcję w kolejnych latach. Odwiedziliśmy wiele miast i gmin z terenu całej Polski. Cieszymy się, że w czasie każdego z wydarzeń młodzi ludzie choć na chwilę oderwali się od telefonu czy komputera, a przygotowując recyklingowe stylizacje uruchomili swoją wyobraźnię i zrobili coś pożytecznego dla środowiska. Dzięki takim projektom widzimy, że edukacja ekologiczna, którą prowadzimy ma sens i spotyka się ze wspaniałym odbiorem zarówno młodszych, jak i dorosłych 

– mówi dr Mikołaj E. Józefowicz, dyrektor generalny ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

W 2022 r. wspólnie z projektantką mody – Anną Kubisz ekipa ERP.TV odwiedza nowe miasta i gminy z terenu całej Polski. Wśród patronów honorowych znalazł się Sierpc na czele z Burmistrzem – Jarosławem Perzyńskim. Recyklingowe stylizacje zaprezentują gwiazdy podczas wielkiego pokazu mody we wrześniu 2022 r. w Warszawie. Wśród gwiazd, które do tej pory wspierały akcję znalazły się: Barbara Kurdej – Szatan, Anna Mucha, Paulina Sykut – Jeżyna, Katarzyna Cichopek, Tamara Gonzalez – Perea, Monika Richardson, Anna Popek, Katarzyna Skrzynecka, Katarzyna Bosacka, Marta Wiśniewska, Monika Miller, Ruda z Red Lips, Conrado Moreno, Zygmunt Chajzer i inni. Kto zaprezentuje projekty przygotowane przez dzieci ze szkół w Sierpcu dowiemy się już wkrótce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.