Powiat Płocki

Praca dla uchodźców z Ukrainy. Co trzeba zrobić?

Coraz więcej osób z Ukrainy otrzymuje schronienie w Płocku i powiecie płockim. Dach nad głową, pomoc rzeczowa, materialna to tylko część wsparcia na jakie mogą liczyć osoby, które uciekły przed wojną.

Zamieszkali u swoich bliskich, znajomych. W zdecydowanej większości uciekając z Ukrainy szli w nieznane. Pomoc i wsparcie otrzymali od zupełnie, do niedawna, obcych osób. W Płocku, powiecie płockim setki osób zaprosiło do swoich domów uchodźców. Podzielili się wszystkim czym mogli. Ukraińcy wsparcie otrzymują również od rządu. Numer PESEL, który mogą sobie wyrobić pozwala na otrzymanie różnych finansowych świadczeń, pozwala również na podjęcie pracy. Mogą w urzędzie pracy zarejestrować się jako bezrobotni poszukujący pracy.

Małgorzata Bombalicka dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Płocku

Od 24 lutego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Płocku zarejestrowało się zaledwie 12 kobiet, które przekroczyło granicę polsko – ukraińską. Spośród nich pięć otrzymało pracę

– mówi Małgorzata Bombalicka dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Płocku

Rejestracja osób bezrobotnych i poszukujących pracy jest możliwa w formie elektronicznej poprzez stronę www.praca.gov.pl opatrując wniosek profilem zaufanym. Dniem rejestracji jest dzień wprowadzenia danych przez osobę rejestrującą się i potwierdzenia ich profilem zaufanym. Osoby, które nie posiadają profilu zaufanego i nie mają możliwości jego założenia, mogą dokonać tzw. zgłoszenia do rejestracji. W celu dokończenia procesu zgłoszenia do rejestracji, pracownik tutejszego urzędu skontaktuje się telefonicznie z osobą dokonującą zgłoszenia do rejestracji (niezbędne jest podanie aktualnego numeru telefonu do kontaktu). Rejestracja następuje w dniu przeprowadzenia przez pracownika tutejszego urzędu rozmowy telefonicznej wraz z weryfikacją danych osoby ubiegającej się o zarejestrowanie. Zarejestrować można się także osobiście w Powiatowym Urzędzie Pracy w Płocku. Wcześniej należy jednak na taką wizytę się umówić, dzwoniąc pod numer 24 267 46 80.

Z każdym dniem zainteresowanie wśród uchodźców wzrasta. Jest coraz więcej chętnych. Wszystko zapewne będzie wyjaśniało się na bieżąco w zależności od sytuacji w Ukrainie. Notujemy również coraz większe zainteresowanie pracodawców

– dodaje Bombalicka.

Osoby zarejestrowane mogą liczyć na pomoc w znalezieniu pracy. To m.in. różnego rodzaju szkolenia, staże, roboty publiczne, prace interwencyjne. Osoby zarejestrowane mogą także otworzyć działalność gospodarczą na terenie Polski. Pracodawcy zainteresowani zatrudnieniem uchodźców zarejestrowanych w PUP w Płocku może zgłosić takie wniosek w urzędzie. Nie ma tu żadnych ograniczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *