Gospodarka i społeczeństwo

ZUS wypłaca już tegoroczną trzynastkę

Na Mazowszu tegoroczne świadczenie trafi do ponad miliona osób. Wypłata na rękę wynosi 1217,98 zł

1 kwietnia ZUS rozpoczął wypłatę trzynastych emerytur. Zgodnie z ustawą są one wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W tym roku trzynastka wynosi 1338,44 zł brutto. Trzynastka “na rękę” to 1217,98 zł. “Nie trzeba składać żadnych wniosków. Świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą” – podkreśla prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

ZUS przypomina, że w tym roku Ministerstwo Finansów zaniechało poboru podatku od trzynastej emerytury. “Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł. W takiej sytuacji trzynastka netto wyniesie 1217,98 zł” – wskazała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zaniechanie poboru podatku jest jednorazowe oraz ostateczne, to znaczy podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Zaniechanie nie dotyczy trzynastek należnych za poprzednie lata.

Zgodnie z przepisami, trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Mazowieckie oddziały ZUS szacują, że świadczenie trafi do 1 miliona 138 tys. osób w regionie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *