Kombajn, traktor – bezpiecznie na polu

Wraz z nadejściem wiosny na drogach regionu płockiego możemy zaobserwować coraz większy ruch sprzętu rolniczego. W związku z tym policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg o zachowanie rozwagi, ostrożności oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Zwracajmy także uwagą na dzieci. To my dorośli powinniśmy myśleć i za siebie i za nich. Nie zapominajmy, że niektóre prace są zarezerwowane tylko dla nas dorosłych.

apeluje podkom. Marta Lewandowska oficer prasowy KMP w Płocku

Choć na drogach możemy spotkać coraz więcej nowego sprzętu rolniczego, to zdarza się, że na terenie powiatu policjanci zatrzymują pojazdy rolnicze, których stan techniczny zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Często niesprawności np. w oświetleniu pojazdów, czy układzie hamulcowym są wręcz bagatelizowane przez kierujących poruszających się takimi pojazdami. W rzeczywistości mają one kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. Niesprawny kierunkowskaz, czy też oświetlenie może być przyczyną tragedii, jaką niewątpliwie jest wypadek drogowy.

Podczas wyprzedzania sprzętu rolniczego zdecydowanie powinniśmy zmniejszyć prędkość, tak, aby w każdej chwili móc bezpiecznie zareagować.

Drugim zagrożeniem dla bezpieczeństwa są ,,rzeczy’’, które zostają przez koła takich pojazdów naniesione na drogę. Musimy zdawać sobie sprawę, że nawierzchnia na którą naniesiona jest  np. glina, czy  piach jest bardzo zdradliwa i niebezpieczna. Dlatego zwracamy się z apelem do rolników, aby zanim wyjadą z pola na drogę oczyścili koła swoich pojazdów. Przypominamy, że zgodnie z art. 91 kodeksu wykroczeń za zanieczyszczenie drogi przewidziany jest mandat w wysokości do 200 złotych.

dodaje podkom. Lewandowska

Często zdarza się, że już dzieci w wieku przedszkolnym potrafią uruchamiać maszyny rolnicze. Niestety często za przyzwoleniem rodziców. Małe dzieci muszą być świadome, iż są prace których wykonywać nie powinny, bo zwyczajnie do nich nie dorosły. Mają za mało sił, brakuje im wyobraźni, doświadczenia, nie potrafią właściwie ocenić niebezpieczeństwa, przewidzieć skutków swoich poczynań.

Aby uniknąć poważnych zdarzeń apelujemy do rolników korzystających z maszyn rolniczych, aby pamiętali, że niestosowanie się do pewnych zasad oraz brak respektowania przepisów  może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń. Do kierujących pojazdami apelujemy, aby pamiętali, że zwłaszcza w okresie wiosennym na drogach można napotkać przemieszczające się maszyny rolnicze i by w związku z tym zachowali szczególną ostrożność. 

mówi Lewandowska

Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów, wyobraźnia oraz wzajemny szacunek na drodze jest kluczem do bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *