Płock

Zamknięcie procesu synodalnego i Nieszpory ku czci św. Zygmunta

2 maja 2022 r. (poniedziałek) o godz. 16.30 w bazylice katedralnej w Płocku nastąpi zamknięcie procesu synodalnego na etapie diecezjalnym. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i uroczystych Nieszporów ku czci św. Zygmunta, patrona miasta Płocka i patrona Kapituły Katedralnej, Kościół płocki podziękuje Bogu za dar Synodu.

W diecezji płockiej w ostatnich miesiącach odbywał się zwołany przez papieża Franciszka w całym Kościele powszechnym Synod o synodalności. W spotkaniach i dyskusjach uczestniczyli świeccy, siostry zakonne, osoby życia konsekrowanego, klerycy, księża i biskupi.

Dziękuję wszystkim Wam za włączenie się w słuchanie i spisywanie tego, co «Duch mówi do Kościołów» (Ap 2,11), za cierpliwe dyskusje w czasie spotkań w rejonach i we wspólnotach, za każdy głos przekazany do skrzynki synodalnej oraz za modlitwę w tym czasie za Kościół, który – jak pisał św. Jan Chryzostom – «jest synodem»

napisał biskup płocki Piotr Libera do wiernych, osób konsekrowanych i duchowieństwa.

Koordynatorami procesu synodalnego w diecezji płockiej byli ks. dr Wojciech Kućko i dr Witold J. Wybult. W spotkaniach synodalnych uczestniczyli m.in. członkowie rad parafialnych, ruchów i stowarzyszeń oraz młodzież. Zgodnie z wolą Ojca Świętego oraz przyjętym przebiegiem procesu synodalnego 2 maja br. (poniedziałek) w bazylice katedralnej płockiej o godz. 16.30 odbędzie się spotkanie zamykające etap diecezjalny Synodu.

Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i uroczystych nieszporów ku czci św. Zygmunta, patrona miasta Płocka i Kapituły Katedralnej, podziękujemy Bogu za dar Synodu. Liczę na obecność w Płocku księży dziekanów wraz z reprezentacją świeckich, kapłanów pracujących w urzędach centralnych, księży proboszczów i wikariuszy, sióstr zakonnych, kleryków oraz wszystkich wiernych, którzy przez modlitwę i wspólnotę chcą zawierzać Bogu Kościół na Mazowszu i ziemi dobrzyńskiej

– napisał w zaproszeniu bp Piotr Libera.

Do udziału we wspólnej modlitwie zaproszeni są także przedstawiciele środków społecznego przekazu.

Program uroczystości 2 maja:

  • 16.30 Veni, Creator Spiritus. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja;
  • 17.00 uroczyste nieszpory ku czci św. Zygmunta, patrona miasta Płocka i Kapituły Katedralnej Płockiej;
  • 18.00 agapa w Opactwie Pobenedyktyńskim.

3 maja (wtorek) o godz. 10.00, w Święto Narodowe 3. Maja (w 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja) oraz w dniu patrona Płocka i patrona Kapituły Katedralnej – św. Zygmunta – Eucharystii w bazylice katedralnej przewodniczył będzie i homilię wygłosi biskup pomocniczy Mirosław Milewski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *