ORLEN S.A.Płock

Przed teatrem można spotkać się z marszałkiem Piłsudskim

Przed płockim Teatrem Dramatycznym, jeszcze do jutra czynne jest Wirtualne Muzeum Programu „Niepodległa”. Multimedialna wystawa wykorzystuje nowoczesne technologie: ekrany, cyfrowe wizualizacje, holoboxy, fotobudkę, gogle VR, hologramy, czy nawet cyfrowo zrekonstruowanego Marszałka Józefa Piłsudskiego. Projekt składa się z wybranych eksponatów prezentujących historię pierwszych lat odbudowy II RP. Można go bezpłatnie oglądać.

Wnętrze mobilnego centrum podzielono na kilka stref pokazujących siły jednoczące Polaków, które pozwoliły na odrodzenie niepodległej Polski. Na ekspozycji można znaleźć część poświęconą symbolom narodowym, poznać najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918–1921, a także zobaczyć artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. W innej części wystawy znajduje się makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku, kiedy Polacy udowodnili, że odrodziła się polska kultura i sztuka. W kolejnym miejscu ekspozycji na ekranie zobaczymy 100 postaci ważnych dla lokalnych społeczności i regionów, działaczy, nauczycieli, inżynierów i społeczników, którzy przyczynili się do odbudowy polskiej tożsamości w swoich małych ojczyznach. Gości mobilnego centrum edukacyjnego żegna naturalnej wielkości hologram Marszałka Józefa Piłsudskiego, który przemówi do nas z 1924 roku. Przygotowano także fotele i gogle VR do projekcji filmu „Wiktoria 1920”. Całość szlaku zwiedzania kończy fotobudka.

Ekspozycje można oglądać na placu przed Teatrem Dramatycznym w Płocku (od strony Al. Jachowicza):

2 maja 2022 r. w godz. 10.00 – 18.00

3 maja 2022 r. w godz. 10.00 – 16.00

Organizatorem projektu jest Biuro Programu „Niepodległa”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W Płocku w majowy weekend wystawę będzie można oglądać dzięki finansowemu wsparciu PKN ORLEN. Zwiedzanie jest całkowicie bezpłatne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *