Płock

Weekend w mieście pod znakiem Pikniku Europejskiego

W Płocku rozpoczął się Piknik Europejski. To doroczne święto Płocka oraz jego miast partnerskich. To otwarta cykliczna impreza masowa służąca popularyzacji idei integracji europejskiej wśród płocczan. Termin imprezy od początku był związany z datą 9 maja, tj. Dniem Europy. W tym roku z uwagi na toczącą się wojnę na Ukrainie chcemy w trakcie Pikniku okazać solidarność z narodem ukraińskim oraz wsparcie duchowe licznie goszczącym w Płocku uchodźcom.

Sobota, 14 maja

godz. 13.30-15 – Park na Górkach – 8. Bieg Europejski

W tym roku będzie miała miejsce już 8 odsłona Biegu Europejskiego pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”. Tegoroczna edycja jest gestem solidarności z naszym wschodnim sąsiadem – Ukrainą. Impreza zaczyna się o 13.30, tym razem zapraszamy uczestników do malowniczego Parku na Górkach. Oprócz biegu głównego odbędzie się marsz nordic walking. Oczywiście nie zapomnieliśmy o najmłodszych – dla nich przygotowane zostały 2 biegi na  2 dystansach.
Na imprezie nie będzie prowadzony pomiar czasu zawodników, natomiast w biegu głównym oraz marszu nordic walking prowadzona będzie klasyfikacja open. Za 3 pierwsze miejsca przewidziane zostały statuetki, a dla wszystkich uczestników okolicznościowy medal. Impreza dla każdego, dla najmłodszych, dla biegaczy  i tych co maszerują z kijkami.

PROGRAM ZAWODÓW:
12.00 – rozpoczęcie pracy Biura Zawodów;
13.30 – bieg dzieci na dystansie ok. 100 metrów;
13.40 – bieg młodzieży na dystansie ok. 600 metrów;
15.00 – start biegu głównego;
15.40 –start marszu NW;
16:30 – dekoracje zwycięzców i zakończenie zawodów.

godz. 15 – Stary Rynek – Piknik Europejski – animacje, potrawy ukraińskie, konkursy plastyczne, gry, zabawy, występy uczniów na scenie

godz. 17 – Stary Rynek – uroczyste otwarcie 23. Pikniku Europejskiego – Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia

godz. 17.30 – Dom Darmstadt – otwarcie wystawy zdjęć pn. “Niebo nad Żytomierzem”

Wystawa „Niebo nad Żytomierzem”to prezentacja blisko 40 zdjęć wykonanych i nadesłanych przez mieszkańców – partnerskiego miasta Płocka – Żytomierza, które powstały jako komentarz do wojny i dokumentujące, jak tragiczne są konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na wystawie prezentowane są m.in fotografie Żytomierza sprzed wojny, jak i ukazujące aktualną rzeczywistość: zbombardowane i opuszczone budynki mieszkalne, zniszczoną przez ostrzał szkołę czy szpital dziecięcy, w którym personel medyczny ratuje życie noworodkom. Z fotografiami przedwojennej codzienności kontrastują zdjęcia miasta pozbawionego normalnych warunków życia, w którym żytomierzanie egzystują w ciągłym zagrożeniu, jednak nie poddają się i z nadzieją patrzą w przyszłość i w… niebo.

Wybór zdjęć: Tatiana Didkovska. Autorzy fotografii: Tatiana Didkovska (Тетяна Дідковська), Jarosława Gaponowa (Ярославa Гапоновa), Dawid Kolesnik (Давид Колесник), Ruslan Moroz (Руслан Мороз), Taras Oreshnikov (Арас Орешников)

godz. 19 – Start Rynek – koncert Ani Dąbrowskiej

Główna atrakcja tegorocznego Pikniku Europejskiego. Anna Dąbrowska jest wokalistką, producentką i autorką tekstów. Artystka jest laureatką 9 Fryderyków, a także wielu innych nagród branżowych. Dotychczas nagrała 7 płyt, z których każda uzyskała status co najmniej Platynowej: „Samotność po zmierzchu”(2004 rok), „Kilka historii na ten sam temat”(2006 rok), „W spodniach czy w sukience?”(2008 rok), „Ania Movie” (2010 rok), „Bawię się świetnie”(2012 rok), „Dla naiwnych marzycieli”(2016 rok), „The Best Of” (2017 rok). Aktualnie wokalistka pracuje nad swoją nową płytą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *