Czy zabraknie wody? Apele, ograniczenia na terenie powiatu płockiego
Czy wody może zabraknąć? Coraz częściej z wytęsknieniem wypatrujemy deszczu, szczególnie rolnicy dla których to bardzo często być albo nie być. Czy zdajemy sobie sprawę z faktu ile kosztuje woda, którą lejemy z kranu? Uzdatniona, gotowa do spożycia jest bezcenna, a często właśnie taką wykorzystujemy np. do podlewania przydomowych ogródków.
Apel do mieszkańców o zachowanie rozwagi w korzystaniu z wody wystosowali wszyscy wójtowie i burmistrzowie gmin na terenie powiatu płockiego. Wójt gminy Bulkowo poszedł krok dalej i wprowadził ograniczenie w dostępie do wody. Czy oznacza to, że mieszkańcy gminy nie mają wody?
Nie, działamy prewencyjnie
– uspokaja wójt Gabriel Graczyk.
To nasza prośba, a przyczyną jest przedłużająca się, nie z naszej winy, modernizacja Stacji Uzdatniania Wody we Włókach. Informacja o ograniczonym dostępie do wody to raczej nasz apel o rozwagę mieszkańców. Uzdatniona woda, która płynie z kranu jest droga. Chcemy, by mieszkańcy zastanowili się czy koniecznie muszą podlać nią ogródek? Tym bardziej, że za chwilę może nas dotknąć zjawisko suszy i wówczas może być już za późno na prewencję
– dodaje Graczyk.
Jak zapewnia do końca maja powinna zakończyć się modernizacja Stacji Uzdatniania Wody we Włókach, a wtedy ta w Bulkowie będzie miała mniejszy obszar gminy do obsługi.
Woda będzie bardzo dobrej jakości i wierzę, że znajdzie się w każdym domu. Wykażmy się rozwagą i zdrowym rozsądkiem przy korzystaniu z wody
– apeluje wójt.
W związku z rozpoczynającym się okresem letnim oraz trudną sytuacją hydrometeorologiczną na obszarze powiatu obserwujemy znaczący wzrost rozbioru wody.
Skutkuje to spadkiem ciśnienia w niektórych sieciach wodociągowych, w skrajnych przypadkach nawet brakiem wody. Stąd moja prośba do wójtów i burmistrzów o stosowny apel do mieszkańców, by korzystali z wody racjonalnie
– mówi Sylwester Ziemkiewicz starosta płocki.
Jak ważną rolę w gminach odgrywają Stacje Uzdatniania Wody wiedzą wszyscy ci, którzy często borykają się z jej brakiem.
Nowa Stacja Uzdatniania Wody w Alfonsowie zrobiła bardzo dużo, dzięki temu mieszkańcy gminy mają zapewniony dostęp do wody pitnej. Gdyby nie ta inwestycja już dawno mielibyśmy kłopoty z wodą
– mówi Jacek Kozłowski wójt gminy Słubice.
Idąc w ślad wielu samorządów na terenie Polski, gmina Bodzanów podjęła stosowne działania, by zapewnić mieszkańcom dostęp do wody pitnej. Pitnej, czyli takiej, która jest wykorzystywana do celów gospodarczych, a nie do np. napełniania basenów. W 2021 roku Rada Gminy Bodzanów podjęła uchwałę, gdzie wójt w sytuacjach kryzysowych, może wydać zarządzenie o zakazie zużywania wody pitnej do np. podlewania trawników. Nieprzestrzeganie takiego zarządzenia grozi karą grzywny.
Ale czy potrzebujemy zakazów, nakazów, by zadbać o to co wokół nas? Co możemy zrobić, by oszczędzać wodę? Nie wykorzystujmy jej do podlewania trawników, upraw polowych, napełniania basenów i innego korzystania z wodociągu, niż pobór wody do celów bytowych. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia deficytów wody:
- zakręcaj wodę podczas mycia zębów i golenia,
- nie odkręcaj wody w pełni, kiedy myjesz ręce,
- pilnuj, aby krany w Twoim domu nie kapały,
- nie wylewaj wody, gdy możesz ją ponownie wykorzystać, np. do podlewania roślin,
- dbaj by włączać pralkę i zmywarkę dopiero, gdy są pełne,
- zbieraj deszczówkę – świetnie nadaje się do podlewania ogrodu.