Gospodarka i społeczeństwo

Nowy okres świadczeniowy programu Rodzina 500+ rozpoczęty

1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500+”. Ponad 6 mln dzieci już ma przyznane świadczenie wychowawcze.

Program Rodzina 500+ ma charakter powszechny. Świadczenie przysługuje na każde dziecko w rodzinie w wieku do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochody, czy liczbę dzieci w rodzinie. Składanie wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego na nowy okres świadczeniowy 2022/2023 rozpoczęło się 1 lutego br.

Terminy przyznawania świadczeń

Aby zachować ciągłość wypłat, należało złożyć wniosek do 30 kwietnia br. Wówczas przyznanie świadczenia wychowawczego oraz jego wypłata za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca br.

Jeżeli wniosek został złożony w okresie od 1 maja do 31 maja br. ustalenie prawa oraz wypłata przyznawanego świadczenia za miesiąc czerwiec i lipiec nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku.

Dla rodziców i opiekunów, którzy złożą wniosek w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca 2022 r., ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec, lipiec i sierpień, nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia bieżącego roku. Gdy wniosek zostanie złożony po 30 czerwca br., świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku

– mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dotychczas w ramach programu rodzice i opiekunowie złożyli wnioski obejmujące 6,59 mln dzieci. Świadczenia zostały przyznane dla zdecydowanej większości z nich, bo dla ponad 6 mln dzieci.

Wnioski składane online

Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną – na portalu Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, przez Platformę Usług Elektronicznych (PEU) ZUS lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. W ramach trwającego od 1 kwietnia 2016 roku programu Rodzina 500+ do rodzin trafiło już ponad 188 mld zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *