wtorek, 3 października 2023
Płock

Jest porozumienie na rozbudowę Wyszogrodzkiej

Jest porozumienie pomiędzy samorządem Płocka a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad dotyczące rozbudowy ul. Wyszogrodzkiej, znajdującej się w ciągu drogi krajowej nr 62. Właśnie podpisano dokumenty.

Naszym celem była budowa drugiej nitki Wyszogrodzkiej, aby było bezpiecznie i nie tworzyło się wąskie gardło przy wlocie do miasta. Cieszę się, że nasze argumenty przekonały GDDKiA do budowy ul. Wyszogrodzkiej na całym odcinku od al. Armii Krajowej do granic miasta w formule 2 + 2, czyli po dwa pasy w każdą stronę. I do wzięcia na siebie części prac oraz kosztów

– komentuje prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Nowe porozumienie określa zakres prac i obowiązki obu stron, zmieniając ustalenia z 2018 roku. – Odchodzimy od formuły „zaprojektuj i wybuduj”. Najpierw powstaną projekty, a później zostaną wyłonieni wykonawcy. Inwestycja będzie realizowana w dwóch etapach, toczących się równolegle. Wykonanie, liczącego ok. 1,3 km, odcinka od al. Armii Krajowej do ul. Harcerskiej wraz ze skrzyżowaniem bierze na siebie miasto. Będzie odpowiadało za przygotowanie dokumentacji, wyłonienie wykonawcy i nadzór nad budową. Analogicznie drugim fragmentem – od Harcerskiej do drogi na Mirosław, gdzie kończy się miasto – zajmie się Generalna Dyrekcja – informuje prezydent Nowakowski.

Ustalono też podział kosztów. Miasto zapłaci za projekt pierwszego odcinka i za wszystkie prace w swoich granicach administracyjnych. GDDKiA – za dokumentację drugiego, nieco ponad dwukilometrowego odcinka i roboty na terenie gminy Słupno.

W ciągu trzech miesięcy od podpisania porozumienia obie strony ogłoszą przetargi na dokumentację projektową. – Zakładamy, że będzie gotowa w 2024 roku. Dopiero projekt pokaże prawdziwy zakres prac i możliwe koszty realizacji. Wtedy ogłosimy przetarg na wybór wykonawcy, a samą budowę chcemy zakończyć do 2027 roku. Prace będą prowadzone tak, aby ulica pozostawała cały czas przejezdna – mówi zastępca prezydenta ds. rozwoju i inwestycji Artur Zieliński.

Ministerstwo infrastruktury w swoim „Programie inwestycji dla rozbudowy drogi krajowej nr 62 (ul. Wyszogrodzka) w Płocku” ustaliło wartość zadania na 98,8 milionów złotych. Z budżetu państwa będzie pochodziło ok. 47 milionów złotych, a na realizację swojej części inwestycji władze Płocka zabezpieczyły w Wieloletniej Prognozie Finansowej 51 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *