Płock

Wiślana Odyseja w Płocku

Wiślana Odyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna, w ramach której wolontariusze sprzątają rzekę i jej brzegi z plastikowych odpadów. Już jutro 11 czerwca kolejna runda walki ze śmieciami ruszy z Warszawy w kierunku Płocka.

Wolontariusze poruszają się w różny sposób – maszerują, jadą na rowerach i płyną kajakami. Zaczęli od źródeł w Baraniej Górze i kierują się do ujścia rzeki w Gdańsku. Licząca 1,2 tys. km trasa została podzielona na 10 etapów. W jeden wybrany weekend w miesiącu grupa wolontariuszy pod przewodnictwem ekologa, podróżnika i pomysłodawcy akcji Dominika Dobrowolskiego, pokonuje każdorazowo odcinek 100-150 km.

Szósta odsłona Wiślanej Odysei zacznie się od spotkania – z mediami i mieszkańcami – w sobotę 11 czerwca o godz. 10:00 przy wystawie „Plastikowa Odyseja” na bulwarze Jana Karskiego po północnej stronie Mostu Śląsko-Dąbrowskiego w Warszawie. Wystawa ta prezentuje artystyczne zdjęcia śmieci zebranych na bałtyckich plażach i górskich szlakach podczas Bałtyckiej Odysei w 2020 roku i Górskiej Odysei w 2021 roku.

Najpierw przez około dwie godziny zaplanowano sprzątanie brzegów rzeki w Warszawie. A następnie na trasie będzie Płock.

Uwolnijmy Królową Polskich Rzek od śmieciorów. Zapraszamy również do udziału w konkursie plastycznym dla dzieci. Czekamy na rysunki albo malunki Wisły lub transparentów promujących czyste rzeki. Wszyscy autorzy prac otrzymają słodkie upominki

– organizator akcji Dominik Dobrowolski 

Wiślana Odyseja jest już trzecią dużą akcją z cyklu ekologicznych przedsięwzięć organizowanych w ramach kampanii Mniej Plastiku. W 2020 r. odbyła się Bałtycka Odyseja, czyli sprzątanie plaż wzdłuż całego polskiego wybrzeża. Rok później w ramach Górskiej Odysei wolontariusze sprzątali szlaki turystyczne wzdłuż południowej granicy Polski.

Wszystkie akcje łączy potrzeba zwracania uwagi na nadmiar plastikowych odpadów w środowisku, a szczególnie w wodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *