niedziela, 24 września 2023
KulturaPłock

W Muzeum Diecezjalnym można oglądać wystawę o wizycie św. Jana Pawła II z 1991 r.

Muzeum Diecezjalne im. bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego w Płocku zaprasza mieszkańców miasta i gości do oglądania wystawy „Uczył nas wolności. Jan Paweł II w Płocku”, w 31. rocznicę historycznej wizyty. Na wystawie znajduje się wiele eksponatów i dokumentów, upamiętniających tamte historyczne dni.

Papież Jan Paweł II odwiedził Płock w dniach 7-8 czerwca 1991 r. W tym roku przypada 31. rocznica tego wydarzenia. Jego pobyt dokumentuje wystawa stała w Muzeum Diecezjalnym w Płocku pt. „Uczył nas wolności. Jan Paweł II w Płocku”, która powstała jesienią ubiegłego roku. Tytuł wystawy nawiązuje do słów wypowiedzianych w tym mieście: „Wolność jest trudna. Wolności trzeba się uczyć”.

Na wystawę składa się wiele historycznych fotografii wykonanych przez Jana Waćkowskiego, który uwiecznił wszystkie wydarzenia związane z papieską pielgrzymką. Jest też m.in. zbiór dokumentów i eksponatów, związanych z przygotowaniem pielgrzymki i pobytem Papieża w Płocku, różnego rodzaju pamiątki, przekazane przez uczestników Mszy św. (np. karty wstępu na plac, identyfikatory służb porządkowych, chusty pielgrzymów, wycinki prasowe).

Są też rzeczy związane bezpośrednio z Ojcem świętym np. kielich i patena, podarowane przez niego dla katedry płockiej, ornat papieski, welon, w którym wystawił w katedrze Najświętszy Sakrament, szachy i okolicznościowy medal, wykonane przez więźniów płockiego Zakładu Karnego dla Papieża.

Jedną z sali wystawowych zdobi mural przedstawiający dom biskupi z Papieżem w „oknie papieskim”, przez które Jan Paweł II rozmawiał z wiernymi. Wykonały do Maria i Anna Wojnarowskie.

Na wystawie są też multimedia m.in. z filmami z pielgrzymki, z mapą miejsc, które odwiedził Papież czy małe ekrany multimedialne dla dzieci (tematyczny quiz, puzzle, informacje). Są też zdjęcia prezentujące odsłonięcie na Placu Celebry w czerwcu 2021 roku nowego pomnika, zbudowanego w 30. rocznicę pielgrzymki.

Ks. kan. Andrzej Milewski mówi, że wystawa jest wyjątkowa, ponieważ dotyczy wydarzenia, na które diecezja płocka czekała ponad 900 lat: – To była jedyna wizyta papieża w naszej diecezji, i w dodatku wizyta papieża Polaka. Jako wspólnota wierzących musimy pielęgnować to, co działo się w przeszłości. Wizyta św. Jana Pawła II jest nie tylko sentymentalnym wspomnieniem, ale zasiewem w sercach wszystkich płocczan i ludzi młodych, ma przypominać im o wartościach, które głosił. Jest żywą lekcją historii o tym, że wolność trzeba pielęgnować, aby nie stała się pseudo wolnością czy swawolą, co tak naprawdę prowadzi do zniewolenia – powiedział organizator wystawy.

Wystawę „Uczył nas wolności. Jan Paweł II w Płocku” można oglądać w budynku Opactwa Pobenedyktyńskiego. Jej mecenasem (jak również Muzeum Diecezjalnego) jest PKN Orlen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *