PłockZdrowie

Od sierpnia szczepienia przeciwko wirusowi HPV

Rusza kolejna edycja profilaktycznych szczepień przeciwko wirusowi HPV, wywołującemu rajka szyjki macicy. Program będzie realizowany w latach 2022-2024, a szczepienia mają się rozpocząć w sierpniu.

Aktualnie trwa podpisywanie umów z przychodniami, które wzięły udział w ogłoszonym przez Urząd Miasta Płocka konkursie ofert na realizację szczepień przeciwko HPV i zostały zakwalifikowane do programu. To 22 z 23 funkcjonujących w naszym mieście placówek podstawowej opieki zdrowotnej.

Program szczepień przeciwko HPV adresowany jest do mieszkających w Płocku dziewcząt w wieku 12 lat. Pod uwagę brany jest rok urodzenia. W tym roku szczepione będą płocczanki z rocznika 2010, w przyszłym – z rocznika 2011, a w 2024 – z rocznika 2012.

Szczepienie jest bezpłatne i dobrowolne, a w każdej z przychodni będą mogły zaszczepić się osoby, które są zapisane do danej placówki. Dziewczynki, które rozpoczęły cykl szczepień przeciw HPV w ubiegłym roku, teraz otrzymają drugą dawkę szczepionki.

Każde szczepienie będzie poprzedzone badaniem lekarskim, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Wymagana będzie także zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na podanie szczepionki.

Zainteresowanie programem z roku na rok jest coraz większe. W pierwszej edycji szczepień, prowadzonej w latach 2016-2018, pełnym cyklem, czyli dwoma dawkami leku zaszczepiono 501 dziewczynek, czyli prawie 29 proc. uprawnionych do skorzystania z programu. W drugiej edycji (lata 2019-2021) skorzystało ponad 36 procent.

Miasto realizuje także inne programy profilaktyczne adresowane do mieszkańców. To szczepienia przeciwko grypie, meningokokom oraz program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *