sobota, 18 maja 2024
BodzanówPowiat Płocki

Bodzanów od nowego roku z prawami miejskimi

Już oficjalnie – Bodzanów znów będzie miastem. To decyzja premiera Mateusza Morawieckiego. Jest już oficjalne rozporządzenie i od 1 stycznia 2023 roku zmieni się status.

Przede wszystkim jesteśmy bardzo zadowoleni, dumni i wdzięczni, że przywrócono nam prawa miejskie

– komentuje wójt gminy Jerzy Staniszewski.

Bodzanów w powiecie płockim po raz pierwszy prawa miejskie otrzymał w 1351 roku. Stracił je po powstaniu styczniowym, ukazem carskim z 1869 roku. Teraz decyzją rządu ponownie będzie miastem.

To wyjątkowy dzień w naszej historii, dziejach naszej gminy. Historii sprawdzonej i udokumentowanej, bo od 1200 roku. Można o naszym Bodzanowie przeczytać w wydanej przez gminę monografii „Dzieje Bodzanowa i okolic”. Wtapia się ona w historię Mazowsza, powiatu płockiego. Krótko mówiąc rozpiera nas duma

– dodaje wójt.

Jak dodaje, z tej okazji 1 stycznia 2023 roku odbędzie się uroczysta msza św. w intencji wszystkich mieszkańców. W planach jest również odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Jednak główne uroczystości związane ze świętowaniem planowane są na przełomie maja i czerwca, prawdopodobnie przy okazji Jarmarku Norbertańskiego.

Dodajmy, w projekcie zastrzeżono jednak, że powinna zostać uporządkowana sprawa siedziby władz gminy Bodzanów, by ta była zlokalizowana w mieście Bodzanów, a nie w miejscowości Chodkowo. Jak zapewnia wójt, ta kwestia zostanie skonsultowana z mieszkańcami.

Urząd Gminy Bodzanów

Obecny budynek, w którym znajduje się Urząd Gminy częściowo jest usytuowany na terenie Bodzanowa. Zatem, jeśli mieszkańcy wyrażą zgodę wystarczy niewielka kosmetyka, by Urząd miał siedzibę w Bodzanowie

– dodaje wójt.

Dzięki nadaniu praw miejskich gmina ma szansę na jeszcze szybszy rozwój i środki zewnętrzne przeznaczone na inwestycje miejskie i tworzyć nową historię. Bodzanów będzie czwartym miastem w powiecie płockim i jednym z najmniejszych na Mazowszu. Liczy obecnie niewiele ponad tysiąc mieszkańców.

One thought on “Bodzanów od nowego roku z prawami miejskimi

  • Aglomeracja bodzanowska wymaga scalenia administracyjnego trzech aktualnych wsi: Bodzanowa, Chodkowa i Chodkowa Działek, gdyż te trzy wsie urbanistycznie zlały się w jedną całość!
    Aktulnie tylko miejscowi wiedzą gdzie są granice tych wsi a już nawet dla mieszkańców tej gminy ta cała aglomeracja jest Bodzanowem! A więc trzeba to uporządkować administracyjnie i podejmować działania aby dla tej aglomeracji stworzyć perspektywiczny plan ukształtowania przestrzennego co zapewni ład przestrzenny miastu i stworzy warunki do zrównoważonego rozwoju!
    To wszystko jest w przedstawionym przeze mnie w dniu 21.06 2016 roku samorządowi Gminy Bodzanów “Studium tworzenia miasta Bodzanów”!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *