Płock

Ekspozycja „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948” w Płocku

W Płocku będzie można zobaczyć ekspozycję poświęconą rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Wszystko dzięki staraniom żołnierzom 64 batalionu lekkiej piechoty

Rotmistrz Witold Pilecki był przedstawicielem pokolenia żyjącego pod zaborami, którego największym pragnieniem było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Pokolenia, które, wychowane w ciągle żywych tradycjach powstań narodowych, ukształtowane zostało przez zawołanie Bóg – Honor – Ojczyzna. Witold Pilecki to jeden z największych bohaterów polskiego podziemia. Był jednym z najodważniejszych i najbardziej heroicznych bohaterów XX w.

mówi st. kpr. Cezary Okraszewski z 6 MBOT

Ekspozycja, składająca się z 30 paneli, przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Scenariusz opracował Jacek Pawłowicz we współpracy z Zofią Pilecką-Optułowicz i Andrzejem Pileckim, dziećmi Witolda Pileckiego.

Będzie można ją zobaczyć na Placu Starego Rynku przed ratuszem w dniu Święta Wojska Polskiego, która będzie rozstawiona przy namiotach 6 MBOT.

Wystawa trafiła do Płocka dzięki żołnierzom 64 batalionu lekkiej piechoty, a udostępniło ją Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *