Płock

Płockie ZOO zaprasza na Mistrzostwa Europy i Polski Hodowców Gupika

Zbliżający się nieubłaganie wrzesień zwykle kojarzy nam się z końcem lata i… początkiem roku szkolnego, ale nie w ZOO Płock! Płocki Ogród Zoologiczny wraz z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Akwarystów Hodowców Ryb Żyworodnych – Klubem POECILIA RETICULATA zapraszają miłośników ryb i nie tylko, na Mistrzostwa Europy i Polski Hodowców Gupika 2022 w kategorii par. Konkurs odbędzie się w dniach 1 – 4 września br. w Płockim ZOO. Wystawa ryb konkursowych, podczas której będzie można podziwiać gupiki z najlepszych europejskich i polskich hodowli dostępna będzie dla zwiedzających w dniach 3 – 4 września.

Kto nie słyszał o gupikach? Chyba każdy spotkał się z tą nazwą. Mimo swoich niedużych rozmiarów gupiki (łac. Poecilia reticulata) zawojowały cały świat. Choć ich ojczyzną jest północno-wschodnia Ameryka Południowa i Karaiby, w XIX wieku zostały masowo introdukowane (wprowadzone do środowisk naturalnych) w wielu krajach Afryki, obu Ameryk i Azji. Doprowadził do tego wielki apetyt gupików na… larwy komarów, które są ich przysmakiem. A mniej larw komarów to przecież mniejsze ryzyko występowania malarii. Za swoją niezwykłą skuteczność w tej nierównej (dla komarów oczywiście) walce gupiki otrzymały nawet przydomek „mosquito killers”, czyli zabójcy komarów.

Te na pierwszy rzut oka niepozorne, jajożyworodne ryby słodkowodne cieszą się wielką popularnością wśród akwarystów ze względu na nieduże wymagania
oraz otrzymaną w wyniku selekcji hodowlanej niezwykłą mnogość kształtów i olbrzymią różnorodność kolorystyczną. Ozdobą samców są piękne ogony, które mienią się wszystkimi kolorami tęczy i występują w wielu kształtach. Rzadko kto jest w stanie przejść obok akwarium gupików obojętnie, dlatego często to właśnie z nimi rozpoczynają swoją przygodę młodzi adepci akwarystyki. Hodowcy zaś dwoją się i troją, aby wyhodować jak najpiękniejsze ryby, z których najlepsze prezentowane są na licznych wystawach i konkursach krajowych oraz międzynarodowych.

W konkursach gupiki, nazywane też pawimi oczkami, są oceniane w 13 standardach europejskich, opracowanych na podstawie kształtu płetwy ogonowej i grzbietowej. Standardy gupików podzielone są na 3 grupy:

  1. Długopłetwe (Broad Tail): Fan Tail (Wachlarz), Flag Tail (Proporczyk), Veil Tail (Welon), Triangle Tail (Triangel), Half Moon Tail (Półksiężyc)
  2. Mieczowe (Sword Tail): Double Sword Tail (Dwumiecz), Lyre Tail (Lira), Bottom Sword Tail (Dolny miecz), Top Sword Tail (Górny miecz)
  3. Krótkopłetwe (Short Tail): Spade Tail (Łopatka), Spear Tail (Płomyk), Round Tail (Rakietka), Needle/Pin Tail (Igiełka)

W konkursach organizowanych dla par (samiec + samica) brane jest też pod uwagę dopasowanie ryb w parze. Sędziowie oceniają:

  1. Ciało (w tym za długość, kształt i barwę)
  2. Płetwę grzbietową (w tym za długość, kształt i barwę)
  3. Płetwę ogonową (w tym za długość, kształt i barwę)
  4. Żywotność
  5. Zgodność genetyczną pary

Ocena ma charakter punktowy. Idealna para może otrzymać maksymalnie 110 pkt.

Uwaga! W całym tym gupikowym zamieszaniu organizatorzy nie zapomnieli o naszych milusińskich! Mistrzostwom towarzyszyć będzie GUPIKOWA SOBOTA, czyli ciekawe zajęcia edukacyjne oraz gry i zabawy dla najmłodszych gości, oczywiście o tematyce związanej z wszelkimi organizmami wodnymi. W tym dniu ZOO Płock zaprasza na „Mokrą robotę”, czyli warsztaty zakładania własnego akwarium, grę terenową „Kto lubi wodę?”, malowanie olbrzymiego akwarium na folii, tworzenie gupikowej wystawy plastycznej oraz konkursy z nagrodami.

Akwarystyka to dziedzina, która uczy najmłodszych cierpliwości, odpowiedzialności i systematyczności, ale też kreatywności w tworzeniu własnego wodnego mikroświata. Obserwacja ciągłego ruchu stworzeń w akwarium oraz ich interakcji to za każdym razem nauka i ciekawa, kolorowa podróż. Właśnie dlatego warto odwiedzić płockie ZOO już 3 września w godzinach 11:00 – 14:00! Kto wie? Może GUPIKOWA SOBOTA obudzi w Was pasję do wodnego świata i staniecie się kolejnym pokoleniem zapalonych akwarystów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *