sobota, 18 maja 2024
KulturaPłock

Płocka Orkiestra Symfoniczna rozpoczyna kolejny sezon artystyczny

Przed nami kolejny sezon artystyczny POS! Już 16 września o godzinie 19 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej Płocka Orkiestra Symfoniczna zainauguruje 46. sezon artystyczny. Wraz z płockimi symfonikami pod batutą maestro Marka Wroniszewskiego wystąpi jeden z najbardziej uznanych i rozpoznawalnych skrzypków młodego pokolenia w Polsce, Robert Łaguniak.

POS

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Pabianicach. Kontynuował naukę w Poznaniu. Jest absolwentem Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w klasie skrzypiec dr hab. Kariny Gidaszewskiej. W 2021 roku ukończył z najwyższą oceną studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, również w klasie skrzypiec dr hab. Kariny Gidaszewskiej. Obecnie jest doktorantem łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec dr hab. Kariny Gidaszewskiej.

Od najmłodszych lat zdobywa czołowe lokaty na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach skrzypcowych zarówno jako solista, jak i kameralista. Ma w swoim dorobku artystycznym blisko 100 nagród.

Do jego najważniejszych solowych osiągnięć należą m. in.: Złoty medal z najwyższym wyróżnieniem na Berliner International Music Competition w Berlinie, I miejsce oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie Fantazji G. Ph. Telemanna na Międzynarodowym Konkursie skrzypcowym im. G. Ph. Telemanna w Poznaniu, Nagroda Specjalna na XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, Grand Prix na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych II st. Centrum Edukacji Artystycznej, I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Young Paganini w Legnicy, I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim im. Stanisława Hejzera w Zielonej Górze, II nagroda i 5 nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Lipińskiego w Toruniu.

Od 2019 roku, wraz z Martą Gidaszewską, tworzy jeden z najbardziej uznawanych i rokujących zespołów kameralnych w Polsce – Polish Violin Duo. Duet koncertował w Europie i Azji, a także nagrał swoją debiutancką płytę, wydaną przez wytwórnię DUX, dokonując prawykonania dwóch opusów utworów na dwoje skrzypiec polskiego zapomnianego kompozytora – Joachima Kaczkowskiego. W maju 2022 roku zespół dokonał nagrań duetów polskich kompozytorów XX wieku do swojej drugiej płyty. Album ukaże się w ostatnim kwartale 2022 roku, nakładem wytwórni DUX.

Zespół zdobył najwyższe miejsca na ponad 30 Międzynarodowych konkursach w takich krajach, jak m.in.: Stany Zjednoczone, Japonia, Kanada, Rosja, Grecja, Belgia, Francja, Estonia, Serbia, Dania, Szwecja, Włochy, Szwajcaria, Austria, Węgry, Niemcy, Polska.

Robert prowadzi aktywną działalność koncertową jako solista i kameralista w Polsce, Niemczech, Chinach, Włoszech i Holandii. W Polsce występował w wielu znamienitych salach koncertowych. Wśród nich można wymienić salę koncertową i kameralną NOSPR’u w Katowicach, salę koncertową Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, salę koncertową i kameralną Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Zamku Królewskiego w Warszawie. Występował także w wielu polskich filharmoniach: Narodowej, Sudeckiej, Poznańskiej, Świętokrzyskiej, Podkarpackiej, Krakowskiej, Łódzkiej oraz Lubelskiej. W 2014 roku brał udział w półfinale programu TVP Kultura ,,Młody Muzyk Roku”. Jego występy były transmitowane na antenie TVP Kultura w ramach XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Był najmłodszym uczestnikiem z Polski biorącym udział w tej edycji. Został wyróżniony nagrodą specjalną przewodniczącego jury: Maxima Vengerova.

Swój talent muzyczny rozwijał pod okiem znakomitych pedagogów i sław światowej wiolonistyki. Na licznych kursach muzycznych i masterclass o randze ogólnopolskiej i europejskiej pracował pod okiem znakomitych pedagogów, takich jak: Zakhar Bron, Maxim Vengerov, Igor Frolov, Wolfgang Marschner, Bartosz Bryła, Andrzej Gębski, Krzysztof Śmietana, Robert Szreder, Nazzareno Carusi.

W 2014 roku został wydany przez PWM zbiór Etiud i Kaprysów autorstwa Pawła Wójtowicza. Jeden z Kaprysów został zadedykowany Robertowi. Jest wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Programu “Młoda Polska”. Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Programu “Młoda Polska”.

Podczas inauguracji sezonu artystycznego płoccy symfonicy pod batutą maestro Marka Wroniszewskiego zaprezentują IX Symfonię e-moll „Z Nowego Świata” op. 95 Antonína Dvořáka oraz Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 Johannesa Brahmsa w wykonaniu znakomitego skrzypka, Roberta Łaguniaka.

Bilety na wydarzenie w cenie 40 zł są już dostępne w sprzedaży w kasie biletowej POS oraz na www.orkiestraplock.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *