poniedziałek, 26 lutego 2024
Powiat Płocki

Podpisano umowy na ochronę przyrody, usuwanie azbestu i edukację ekologiczną

Ponad 1 mln 293 tys. zł z WFOŚiGW w Warszawie na usuwanie azbestu, ochronę przyrody i edukację ekologiczną w powiatach gostynińskim, płockim i sochaczewskim.

Umowy w imieniu Funduszu podpisał z beneficjentami 5.09.2022 r. prezes zarządu WFOŚiGW w Warszawie Marek Ryszka. W spotkaniach z beneficjentami w Płocku, Bulkowie i Kamionie wzięli udział lokalni samorządowcy i parlamentarzyści.

Ponad 452,5 tys. zł na usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest.

Dotacje na ten cel w powiecie gostynińskim otrzymają miasto i gmina Gostynin oraz gmina Pacyna. W powiecie płockim wsparcie trafi do miasta i gminy Wyszogród, związku gmin regionu płockiego oraz gmin: Mała Wieś, Bodzanów, Bulkowo, Bodzanów, Brudzeń Duży, Bielsk, Radzanowo, Słupno, Staroźreby i Radzanowo. Z powiatu sochaczewskiego dotacje otrzymają gminy Brochów, Iłów, Młodzieszyn i Rybno. Od 2018 roku Fundusz przekazał mazowieckim samorządom ponad 40 mln zł na usuwanie azbestu. W tym roku zaplanowano na ten cel kolejne 6 mln 800 tys. zł.

Blisko 350 tys. zł dotacji Fundusz przekaże na działania związane z ochroną przyrody.

Powiat Płocki otrzyma 50 tys. zł dotacji na drugi etap usuwania stanowisk barszczu Sosnowskiego. Do miasta i gminy Wyszogród trafi 50 tys. zł na uzupełnienie nasadzeń oraz zabiegi pielęgnacyjne pomnika przyrody. Gmina Bodzanów uzyskała 50 tys. zł na zabiegi pielęgnacyjne pomników przyrody oraz nasadzenia drzew na terenie gminy.

Rzymskokatolicka parafia pw. Św. Bartłomieja w Płocku otrzyma 50 tys. zł dotacji na zabiegi pielęgnacyjne drzew na terenie cmentarza. Z kolei do parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Białotarsku trafi blisko 50 tys. zł na zabiegi pielęgnacyjne drzew oraz uzupełnienie nasadzeń na terenach należących do parafii. WFOŚiGW w Warszawie dofinansuje również kwotą 50 tys. zł zabiegi pielęgnacyjne drzew na terenie Parafii Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Ciachcinie. Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Michała Archanioła w Kamionie otrzyma natomiast 50 tys. zł na zabiegi pielęgnacyjne drzew oraz uzupełnienie nasadzeń na terenie parafii.

W 2022 roku Fundusz zaplanował w swoim budżecie na działania związane z ochroną przyrody 1 mln 240 tys. zł.

Ponad 490 tys. zł na działania związane z edukacją ekologiczną.

Miasto i Gmina Wyszogród otrzyma z Funduszu ponad 58 tys. zł dotacji na utworzenie ścieżki edukacyjno- przyrodniczej. 75 tys. zł na budowę ścieżek edukacyjno-ekologicznych przy placówkach edukacyjnych otrzyma gmina Bodzanów. Ścieżki edukacyjne powstaną również w gminie Bulkowo, która otrzyma na ten cel ponad 62,5 tys. zł dotacji.

Dzięki dotacji z WFOŚiGW w Warszawie w wysokości ponad 71 tys. zł na terenie powiatowego środowiskowego domu pomocy społecznej w Gostyninie powstanie infrastruktura terenowa służąca edukacji ekologicznej.

Fundacja “Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej – Młodzi Razem” otrzyma 75 tys. zł dotacji na budowę ścieżki edukacyjnej służącej do edukacji ekologicznej w powiecie płockim. Z kolei powiat Płocki na kształtowanie postaw proekologicznych wśród mieszkańców powiatu płockiego otrzyma blisko 75 tys. zł dotacji.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Michała Archanioła w Kamionie otrzyma ponad 74 tys. zł na utworzenie infrastruktury terenowej służącej edukacji ekologicznej.

W 2022 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie zaplanował w swoim budżecie na edukację ekologiczną 3 mln 274 tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *