czwartek, 18 kwietnia 2024
Płock

Atrakcyjny wrzesień w Muzeum Mazowieckim

Pleciemy natura-lnie – już 18 września od godz. 10 w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, wstęp darmowy.

Len był jedną spośród upraw, którymi zajmowali się nadwiślańscy osadnicy – olendrzy. Ta roślina o szerokim zastosowaniu, zwłaszcza w tradycyjnym rzemiośle włókienniczym, jest głównym wątkiem organizowanego wydarzenia. Wiodącym założeniem programu jest realizacja tzw. „żywego muzeum”, w którym uczestnicy doświadczą tradycyjnych zwyczajów i czynności związanych z przetwórstwem i rękodziełem lnianym, które towarzyszyły naszym przodkom.

Na gości czekają:

– Pracownia Rzemiosł Dawnych – pokazy dawnej obróbki lnu z warsztatami prezentującymi pełen cykl życia roślin włóknistych oraz obróbkę z użyciem tradycyjnych narzędzi m.in. międlicy, cierlicy, kijanki, kołowrotka, wrzeciona i krosna. Pracownia zapewnia udział obserwujących w pokazach dawnego włókiennictwa od zbioru lnu, poprzez jego roszenie, międlenie, do przędzenia i tkania.

Warsztaty rękodzielnicze:

  • tkactwo (Akademia Małej Sztuki zapozna uczestników z tradycją tkacką w Polsce, z warsztatem tkania na krośnie oraz podstawowymi splotami, aby w efekcie utkać barwną wstążkę – krajkę)
  • filcowanie (uczestnicy wykonają z czesanki wełnianej barwny obrazek), batik tu tematem prac będą batikowe witraże)
  • krawiectwo (w trakcie warsztatów zostanie zaprezentowana historia maszyny do szycia, odbędzie się pokaz szycia na maszynie Singer, będącej elementem ekspozycji wnętrza chaty olenderskiej – langhoffa z Kępy Karolińskiej. Uczestnicy warsztatów poznają podstawowe ściegi ręczne i własnoręcznie wykonają aplikacje z lnu do dekoracji bawełnianego woreczka)
  • lalka-lnianka, jedna z dawnych i najprostszych lalek z dostępnego materiału: lnu, sitowia, traw i włóczki. Dawniej wiejskie dzieci rzadko otrzymywały kupowane zabawki, więc robiły je samodzielnie z materiałów naturalnych, których pozyskanie było łatwe i nic nie kosztowało. Taka wizja wykonania prostej, ale urodziwej zabawki będzie przyświecała prowadzonemu warsztatowi lalkarskiemu.
  • makrama i inne sploty to propozycja wyplatania makramowych dekoracji wzbogaconych „dotykiem lasu”, jego bogactwem w postaci szyszek, żołędzi, gałązek i lnianych włókien oraz elementów grafiki.
  • eko-biżuteria z elementów „drewna ziemi” czyli gliny łączona splotami kumihimo i makrama. Efektem końcowym warsztatów jest naturalne połączenie ceramiki i tkaniny.

– “Zaplątane Opowieści” (Teatrzyk Raz-dwa-trzyk) – plenerowy spektakl familijny

– Prezentacja i wystawa “Od ziarna do koszuli. Opowieść o lnie w kulturze ludowej”

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się między innymi: jak i dlaczego szczególną troską otoczona była uprawa lnu, jak praco- i czasochłonnym procesem była obróbka lnu, by uzyskać surowiec w postaci nici, z których następnie trzeba było utkać płótno, a z niego dopiero uszyć koszulę.

– Kuchnia olenderska i lniana – uczestnicy wydarzenia będą mieli okazje skosztować m.in. specjałów przygotowanych według tradycyjnych receptur olenderskich czy przysmaków powstałych z wykorzystania siemienia lnianego w kuchni.

– Kiermasz wyrobów rękodzielniczych

Program imprezy:

10.00 – 17.00 Pokazy dawnej obróbki lnu i warsztaty rękodzielnicze

13.00 Prezentacja i otwarcie wystawy Od ziarna do koszuli. Opowieść o lnie w kulturze ludowej

15.00 Spektakl Zaplatane opowieści (Teatrzyk Raz-dwa-trzyk)

Pierwsze urodziny wystawy art déco. Koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej

16 września, godz. 17, dziedziniec muzeum (wejście od ul. Kolegilalnej 6) Wstęp darmowy

Nasza słynna wystawa art déco ma już rok! Z tej okazji zapraszamy Was na urodzinowe świętowanie. 16 września o godz. 16 organizujemy dla Was specjalne zwiedzanie wystawy art déco. Nasi przewodnicy opowiedzą Wam o tym pasjonującym stylu i naszych niesamowitych zbiorach. Będzie także konkurs z nagrodami! O godz. 17 zaś na dziedzińcu muzeum (wejście jak na wystawę, od ul. Kolegialnej 6) zapraszamy Was na koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, grupy rozsmakowanej w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Posłuchamy piosenek i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, w aranżacjach Henryka Warsa i Rostworowskiego. Będą to wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy z zachowanym stylem i ponadczasowym urokiem tych melodii.

Uwaga, uwaga – 10 pierwszych osób, które przyjdą na koncert w stroju nawiązującym do epoki lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku także dostanie upominki od muzeum! W programie mamy także urodziny tort. Zwiedzanie i koncert są darmowe. Zajrzyjcie do muzeum u uczcijcie z nami urodziny wystawy, którą w ciągu roku odwiedziło – uwaga – niemal 30 tys. osób z całego świata!

Premiera filmu „Życie w glinie wypalone. Opowieść o Wandzie Szrajberównie”

23 września, godz. 17 aula Muzeum Mazowieckiego w Płocku przy ul. Kolegialnej 6, wstęp darmowy

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na premierę fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Życie w glinie wypalone. Opowieść o Wandzie Szrajberównie”. Film opowiada o życiu i twórczości Wandy Szrajberówny (1886-1962) – malarki i artystki zajmującej się ceramicznym rzemiosłem artystycznym, kierowniczki pierwszej w niepodległej Polsce Stacji Doświadczalnej dla Ceramiki Ludowej w Wiśniewie pod Warszawą, przez wiele lat związanej z Płockiem.

Odtwórczynią głównej roli Wandy Szrajberówny jest płocka artystka ceramiczka Beata Szajdziuk.

Impulsem do powstania filmu była książka „W wiśniewskiej garnkowni pani Wandy” autorstwa Elżbiety Miecznikowskiej z Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Zdjęcia do filmu realizowano nie tylko w naszym muzeum, ale także w Towarzystwie Naukowym Płockim, w Muzeum Regionalnym w Iłży, w Warsztacie Garncarskim Rodziny Konopczyńskich w Bolimowie i Warsztacie Garncarskim Rodziny Neclów w Chmielnie na Kaszubach, w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Poznaniu oraz Szkole Podstawowej nr 2 w Zawierciu.

Opowieść oparta została o liczne materiały – obiekty muzealne, kolekcje prywatne, korespondencję Wandy Szrajberówny z płocką muzealniczką Haliną Rutską, zdjęcia archiwalne i artykuły prasowe z okresu międzywojennego, a także wspomnieniach osób, które pamiętają artystkę.

Reżyserem filmu o Wandzie Szrajberównie jest Krzysztof Paluszyński – producent telewizyjny i filmowy, scenarzysta, reżyser.

Film „Życie w glinie wypalone. Opowieść o Wandzie Szrajberównie” powstał dzięki wsparciu finansowemu: Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Fundacji Ceramiki Polskiej XX Wieku, Gmina Iłża, Gminy Wilczyn.

Koncert Tria Wojciecha Gogolewskiego „Skaldowie na jazzowo”

29 września, godz. 17, patio Tumska 8, wstęp darmowy

Mazowiecki Instytut Kultury i Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na koncert Tria Wojciecha Gogolewskiego „Skaldowie na jazzowo”.

Wojciech Gogolewski, znakomity polski pianista, kompozytor i aranżer tak pisze o swym projekcie:

Medytacje wiejskiego listonosza jazzowego to hołd oddany najciekawszej i (moim zdaniem) najlepszej polskiej grupie rockowej późnych lat 60. i 70. Bazując na niewyczerpanych źródłach pomysłów Andrzeja Zielińskiego dokonaliśmy transkrypcji piosenek Skaldów na trio jazzowe. Harmonia i rytmika oryginalnych wykonań, trafiając na jazzowy grunt, samoczynnie poddała się innemu feelingowi i czasom. The Beatles, do których śmiało można porównać naszych Skaldów, doczekali się tysięcy wersji swoich utworów, a teraz przyszedł czas na Skaldów. Utwory takie jak: Cała jesteś w skowronkach, Medytacje wiejskiego listonosza czy Kulig – to dzieła, które od dawna powinny znajdować się na czele listy najczęściej granych standardów.

Do projektu zaprosiłem wybitnych muzyków, którzy zrealizowali swoje zadania z największą rzetelnością, feelingiem i kulturą. Adam Lewandowski jest perkusistą, któremu znaczenie słowa „time” jakby wszczepiono pod skórę. Paweł Pańta to wspaniały muzyk, improwizator i melodyk. Jestem dumny, że mogę pracować z takimi ludźmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *