poniedziałek, 26 lutego 2024
Płock

Kolejny senior padł ofiarą oszustów

20 tysięcy złotych przekazał w poniedziałek senior z Płocka na kaucję dla zięcia, który rzekomo miał być sprawcą wypadku. Pieniądze odebrał “kurier”. Śledczy prowadzą czynności celem ustalenia oszusta.

W poniedziałek do 74 – letniego mieszkańca Płocka zadzwonił mężczyzna informując, że zięć seniora spowodował wypadek drogowy. Teraz grozi mu areszt i 12 lat pozbawienia wolności.

Kiedy oszust zorientował się, że senior uwierzył w opowiedzianą przez telefon historię, poinformował rozmówcę, że kary można uniknąć wpłacając wysoką kaucję w kwocie 60 tys. zł. Senior nie miał takich pieniędzy, ale zaoferował 20 tys. zł, które stanowiły wszystkie jego oszczędności. Senior w mieszkaniu był sam, ponaglany presją czasu, zgodził się przekazać gotówkę kurierowi, który zjawił się pod drzwiami w niedługim czasie i pospiesznie odebrał “przesyłkę”. Kiedy było już po wszystkim i 74-latek mógł odetchnąć, przedzwonił do żony, która była właśnie z wizytą u córki, której mąż miał spowodować wypadek. Po krótkiej rozmowie wszystko było już jasne. Senior uświadomił sobie, że został oszukany.

opowiada asp. Krystyna Kowalska z KMP w Płocku

Płoccy policjanci ponawiają apel o rozwagę i ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami, które podają się za naszych bliskich, funkcjonariuszy Policji, bądź pracowników innych instytucji.

  • Jeżeli odbierzemy podobny telefon, można być pewnym, że to próba oszustwa, takie połączenie należy jak najszybciej rozłączyć.
  • Każdą podobną informację należy zweryfikować u innych członków rodziny.
  • Nigdy nie przekazuj telefonicznie informacji na temat swoich oszczędności, danych do bankowości elektronicznej oraz danych personalnych.
  • Nigdy nie przekazuj obcym osobom jakichkolwiek pieniędzy i cennych rzeczy.
  • Policjanci nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych działaniach i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do intencji naszego rozmówcy należy o tym powiadomić najbliższą jednostkę Policji lub zadzwonić na numer alarmowy 112.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *