sobota, 18 maja 2024
Powiat Płocki

Ponad 2 mln 800 tys. zł dla każdej z gmin powiatu płockiego

Ministerstwo Finansów przekaże dodatkowe środki dla jednostek samorządu terytorialnego z tytułu udziału we wpływach z podatku PIT. Województwo mazowieckie otrzyma 2 mld 386 mln zł. W konferencji informującej o dodatkowych środkach wziął udział Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński oraz Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Wydarzenie odbyło się 10 października br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

gov.pl

Szanowni Państwo, rząd zdaje sobie sprawę z tego, że wydatki jednostek samorządu terytorialnego są coraz większe, dlatego zdecydował żeby przekazać samorządom dodatkowe środki. Mówimy o ogromnych kwotach. Dla województwa mazowieckiego to kwota ponad 2 miliarda złotych. Bardzo ważne jest to, że jednostki samorządu terytorialnego mogą same decydować na co przekażą pieniądze, czy na sprawy bieżące czy na dowolne inwestycje. Wobec wyzwań związanych z energią, ogrzewaniem to jest dobry moment, by rozwiązać tę sprawę prewencyjnie np. ocieplaniem i izolacją budynków. 

– powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Do powiatów trafi 479 489 039,97 zł, do gmin 1 812 426 640,15 zł, a do Samorządu Województwa Mazowieckiego 94 918 893,71 zł, z regionu płockiego 122 966 412,37 zł. Do gmin z terenu powiatu płockiego: Bielska, Bodzanowa, Brudzenia Dużego, Bulkowa, Drobina, Gąbina, Łącka, Małej Wsi, Nowego Duninowa, Słubic, Radzanowa, Słupna, Starej Białej, Staroźreb, Wyszogrodu trafi po 2888418,57 zł

Dodatkowe dochody w wysokości będą przekazane w 3 ratach. Pierwsza rata w wysokości 1/3 tej kwoty zostanie przekazana w najbliższych dniach. Pozostałe dwie raty zostaną przekazane w terminie do 30 listopada i 31 grudnia 2022 r.

Warto podkreślić, że dodatkowe dochody z tytułu udziału we wpływach z podatku PIT w budżetach samorządowych będą stanowić średnio ok. 25. procentowy dodatek w stosunku do dochodów już zaplanowanych z tego tytułu na rok 2022.

Środki te będą stanowić znaczące wsparcie JST w realizacji ich zadań. Samorządy będą mogły wydatkować otrzymane środki w sposób elastyczny, przeznaczając je zarówno na wydatki bieżące jak i na inwestycje, mogą także i powinny przeznaczyć je na szczególnie istotnych obecnie, zadań z zakresu poprawy efektywności energetycznej, rozwoju odnawialnych źródeł energii  oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła i energii ponoszonych przez odbiorców.

Minister Finansów 30 września br. poinformował wszystkie jednostki samorządu terytorialnego o wysokości dodatkowych dochodów w 2022 roku z tytułu udziału we wpływach z podatku PIT, w wysokości 13,673 mld zł. Przekazana informacja umożliwi samorządom wprowadzenie dochodów z tego tytułu do tegorocznych budżetów samorządowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *