wtorek, 23 kwietnia 2024
Płock

Warsztaty charytatywne „Mazowsze łączy pokolenia. DOMEK Z SERCEM 2022”

W niedzielne południe 25 września 2022, mieszkańcy Pilichówka i okolic zebrali się w Sali Koła Gospodyń Wiejskich, gdzie wspólnie z animatorkami z warszawskiego Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek wykonali 4 kolorowe domki dla misiowych rodzin. Gościnne progi KGW któremu przewodniczy Pani Agnieszka Pielat, odwiedziło ponad 20 osób, które podczas zajęć mogły wykazać się pomysłowością i kreatywnością w pracach manualnych.

Każdy z domków ma odrębną kolorystykę, wykończenia, pościel i zasłonki, co sprawia, że każdy z nich jest inny i trudno wskazać ten najpiękniejszy. Niewątpliwie łączy je jedno – zostały wykonane z wielkim sercem i zaangażowaniem, gdyż uczestnicy wykonali domki w szlachetnym celu – będą one pełniły funkcję diagnostyczną i terapeutyczną w nowo otwartej placówce zdrowia psychicznego dla dzieci – Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Warszawie.

Cykl warsztatów charytatywnych „Mazowsze łączy pokolenia. DOMEK Z SERCEM 2022” jest organizowany przez Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek, w mazowieckich miejscowościach. Jeśli chcielibyście aby wasza lokalna biblioteka, klub seniora lub dom kultury wzięły również udział w takich zajęciach, napiszcie mail do organizatorów na adres domekzsercem@muzeum-domkow.pl . Warsztaty organizowane są całkowicie nieodpłatnie i ze strony ośrodka goszczącego potrzebne jest tylko zapewnienie miejsca do pracy i rekrutacja grupy osób o wielkich sercach.

Partnerem Projektu jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Partnerem medialnym projektu jest Polskie Radio Dzieciom.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Muzeum MuzeumDomkow.pl oraz na Facebooku facebook.com/MuzeumDomkow/

Jaka jest idea cyklu „Mazowsze łączy pokolenia. DOMEK Z SERCEM 2022”?

Celem cyklu charytatywnych warsztatów twórczych jest łączenie pokoleń poprzez uczestnictwo w kulturze i wspólne działania kreatywne przedstawicieli różnych grup wiekowych – dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Projekt pokazuje, że wymiana wiedzy i połączenie umiejętności osób w różnym wieku pozwalają stworzyć coś niezwykłego i unikatowego. Uczestnicy pod kierunkiem naszych animatorek zdobywają nowe umiejętności, integrują się i świetnie bawią, działając przy tym charytatywnie na rzecz innych. Tegoroczna odsłona to już piąta edycja cyklu. Do tej pory zajęcia odbywały się w naszej przestrzeni muzealnej i brały w nich udział głównie rodziny ze stolicy. W zeszłym roku postanowiliśmy zaadresować ją do mieszkańców całego Mazowsza i przeprowadzić zajęcia w formie gościnnej. To był strzał w dziesiątkę, gdyż wciąż zgłaszają się do nas nowe ośrodki chętne nas ugościć.

Gdzie trafili państwo tym razem?

Wspaniale ugościła nas animatorka kultury – Agnieszka Piełat, która przewodniczy w Pilichówku Kole Gospodyń Wiejskich oraz fantastyczne Gospodynie i Gospodarze wraz z dziećmi i wnukami. Było wesoło i twórczo, w zajęciach wzięło ponad 20 osób, które podczas warsztatów mogły wykazać się pomysłowością i kreatywnością w pracach manualnych.

Na czym polegają warsztaty?

5-godzinne spotkania warsztatowe odbywają się w dni wolne od pracy. Udział w zajęciach jest całkowicie bezpłatny. Uczestnicy warsztatów spotykają się jednorazowo w swoich lokalnych placówkach kulturalnych, by w 4-6 osobowych zespołach złożyć i ozdobić domki dla misiów – „Domki z sercem”. Na uczestników czeka szereg angażujących aktywności plastycznych: składanie mebelków i domków ze sklejki, szlifowanie, malowanie, wycinanie, oklejanie kolorowymi papierami, projektowanie i wykonanie dodatków do wnętrz, a także dyplomy pamiątkowe i… niezwykła atmosfera.

Gdzie trafiają gotowe domki?

Kilkanaście domków, które powstają w ramach każdego z cykli, zostaje przekazane do mazowieckich placówek medycznych i opiekuńczych dla dzieci. Domki, które powstały w ramach zeszłorocznej i tegorocznej edycji są przekazywane do największej na Mazowszu placówki specjalizującej się w psychiatrii dziecięcej, zlokalizowanej w Warszawie, przy ul. Koszykowej 79A, nowo otwartego Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii. Doświadczenie poprzednich edycji pokazało, że „Domki z sercem: są efektywnym narzędziem pracy lekarzy i terapeutów, a także odwracają uwagę małych pacjentów od niejednokrotnie przykrych i stresujących procedur medycznych.

Kto jest organizatorem projektu

Organizatorem cyklu warsztatów jest Fundacja Belle Époque prowadząca Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie – niepubliczną, pozarządową instytucję kultury. Muzeum otrzymało w zeszłym roku tytuł Najlepszej Atrakcji Turystycznej w województwie mazowieckim.

Kto może wziąć udział w projekcie?

Zapraszamy instytucje kultury (np. ośrodki kultury, kluby seniora, koła gospodyń, biblioteki) z małych miejscowości położonych na terenie województwa mazowieckiego. Wszystkich zainteresowanych projektem przedstawicieli instytucji kultury, prosimy o mailowe zgłoszenie na adres: domekzsercem@muzeum-domkow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *