sobota, 18 maja 2024
Gospodarka i społeczeństwo

Płatnicy składek mają czas do 30 grudnia na założenie konta w PUE ZUS

Do 30 grudnia 2022 r. każdy płatnik składek, niezależnie od tego czy opłaca składki tylko za siebie, czy zatrudnia pracowników, będzie musiał posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dotychczas taki obowiązek był dla pracodawców rozliczających składki za więcej niż pięć osób.

PUE ułatwia dostęp do usług świadczonych przez ZUS, umożliwia bezpiecznie i szybkie załatwienie bieżących spraw przez internet. W każdym miejscu i o każdej porze możemy m.in. przejrzeć swoje dane zgromadzone w ZUS, złożyć wniosek, przekazać dokumenty ubezpieczeniowe lub umówić się na wizytę na sali obsługi klienta

– mówi Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Płatnicy składek, którzy nie mają profilu na PUE ZUS, muszą go założyć do 30 grudnia 2022 r. Jeśli tego nie zrobią, ZUS sam założy im taki profil. PUE ZUS to duże ułatwienie nie tylko dla przedsiębiorców. Swój profil na PUE ZUS mają także lekarze, osoby pracujące, jak i emeryci czy renciści.

Na PUE ZUS można również aktywować Polski Bon Turystyczny, złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze 500+, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, świadczenie 300+ czy ubiegać się o dofinansowanie na pobyt dziecka w żłobku

– dodaje rzecznik.

Z Platformy korzysta już ponad 10,7 milionów użytkowników to ponad 89 proc. osób prowadzących własną działalność i ponad 87 proc. firm rozliczających składki od 1 do 5 osób. Natomiast jest jeszcze duża liczba osób prowadzących działalność gospodarczą, która nie ma aktywnego konta na PUE.

Tych, którzy nie mają jeszcze swojego konta na PUE, ZUS zachęca do założenia. Założenie profilu na PUE ZUS jest bardzo proste i trwa kilka minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *