Wernisaż wystawy “Menonici na Mazowszu w XVIII-XX wieku”
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim zaprasza 18 listopada na godz. 12.00. Tego dnia zaplanowano otwarcie wystawy autorstwa Wojciecha Marchlewskiego „Menonici na Mazowszu w XVIII-XX wieku”
W programie:
– spotkanie z autorem wystawy Wojciechem Marchlewskim
– spotkanie z Friedą Classen z domu Prochnau, menonitką z Kanady urodzoną i wychowaną w Nowym Wymyślu
– promocja katalogu towarzyszącego wystawie
– degustacja potraw z kuchni menonickiej
Wystawa opowiada o historii ruchu religijnego menonitów, którego początki sięgają reformacji i terenów Holandii i Niemiec. Potomkowie pierwszych menonitów osiedlali się na Mazowszu, terenach zalewowych Wisły, w końcu XVIII wieku. Menonici mieszkali tu do roku 1948. Zostali wysiedleni najpierw do Niemiec, a następnie do Kanady, gdzie osiedlili się w rolniczych stanach Manitoby i Alberty. Ich przywiązanie do wspólnoty „Wymyślaków” manifestowali w zjazdach, które odbywały się cyklicznie raz na dekadę. Na spotkaniach tych wspominali wspaniałe czasy, kiedy to mieszkali w Wymyślu, które było dla nich rajem. Wymyśle to najprawdopodobniej jedyna z menonickich miejscowości, mająca tak bogatą literaturę wspomnieniową. Podstawowym źródłem wiedzy o Wymyślu są prace Ericha Ratzlaffa – „Na łuku Wisły” i Davida Ratzlaffa – „Wymyśle”.
Wyjątkowym gościem otwarcia wystawy będzie Friedę Classen, która jako jedna z ostatnich menonitów wyjechała z Polski w 1948 roku do Kanady. Ci ,którzy przybędą na otwarcie wystawy, będą mieli niezwykłą okazję porozmawiać ze starszą już panią Friedą (urodzoną w Nowym Wymyślu w 1933 roku) i usłyszeć od świadka historii informacje o życiu i zwyczajach tej grupy religijnej. W czasie wernisażu będzie można również skosztować potraw menonitów z Nowego Wymyśla, sporządzonych m.in. według przepisu Friedy Classen. Dowiemy się także, jak potoczyły się tragiczne losy menonitów z Nowego Wymyśla bezpośrednio po wojnie – pozbawienie obywatelstwa i całego majątku, trudności w wydostania się z naszego kraju.