czwartek, 18 kwietnia 2024
Płock

Orkan, Sokół, Mors, Lew w gotowości

Lodołamacze Wód Polskich są gotowe do akcji. Na razie stacjonują w porcie we Włocławku. Osiem statków, w tym nowoczesne jednostki Sokół i Orkan, będzie zapewniać zimową osłonę przeciwpowodziową w rejonie Zbiornika Włocławskiego. Dyżur potrwa do 15 marca.

foto Wody Polskie

We Włocławku stacjonuje 8 lodołamaczy: Orkan, Sokół, Mors, Lew, Niedźwiedź, Jaguar, Gepard i Bawół. Wszystkie jednostki są sprawne technicznie oraz przygotowane do prowadzenia akcji lodołamania. Dyżur lodowy na lodołamaczach pełniony będzie do 15 marca 2023 r.

Wszystkie obiekty Stopnia Wodnego we Włocławku są sprawne technicznie. W ramach przygotowań do sezonu zimowego wykonano konserwację kompleksów melioracyjnych na terenach depresyjnych w rejonie zbiornika. Ekipa nurkowa doszczelniła na okres zimowy zasuwy jazu Stopnia Wodnego Włocławek. Sprawdzono i przygotowano do ewentualnego zamknięcia bramę przeciwpowodziową w Płocku. Zamontowano również przegrodę śryżową na zbiorniku w rejonie miejscowości Popłacin

– zapewniają w Wodach Polskich.

W celu udrożnienia trasy pochodu lodu na zbiorniku, w zeszłym roku wydobyto na brzeg 50 tys. m3 oraz przemieszczono 4 tys. m3 osadów. W tym roku przemieszczono dotychczas 20 tys. m3 osadów. Aktualnie trwają następujące prace pogłębiarskie: przemieszczenie 10 tys. m3 osadów w rejonie miejscowości Płock-Radziwie i Popłacin oraz 90 tys. m3 w miejscowości Rokicie, które będą zrealizowane do końca roku. Osłonę przeciwpowodziową w zimowym czasie wspiera tez przegroda przeciwśryżowa w Popłacinie, która zatrzymuje śryż przed Zbiornikiem i przyspiesza powstawanie pokrywy lodowej, którą potem można łatwo skruszyć. Jej demontaż następuje po zaniku zjawisk lodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *