KulturaPłock

Świąteczne atrakcje w Muzeum Mazowieckim w Płocku

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza w niedzielę 11 grudnia na Kiermasz Bożonarodzeniowy. Tego dnia już od godz. 10.00 na patio kamienicy przy Tumskiej 8 oraz – uwaga, nowość! – na patio kamienicy przy ul. Kolegialnej 6 czekać na Was będą stoiska z ludowym rękodziełem, ozdobami choinkowymi, ceramiką, haftami, miodami i wszystkimi cudeńkami, które są wprost nieodzowne w okolicy świąt. Dla dzieci przygotowano warsztaty – ozdabiania bombek, haftu oraz artystyczne malowanie buź w świąteczne wzory.

Muzeum oferuje także świąteczne warsztaty dla dzieci.

Ozdoby świąteczne – podłaźniczka (warsztaty w MMP przy ul. Kolegialnej 6). Podczas zajęć dzieci dowiedzą się czym była podłaźniczka i nauczą się, jak ją wykonywano w dwudziestoleciu międzywojennym. Naszą podłaźniczkę ozdobią pawie oczka z różnokolorowego papieru oraz dekoracyjne światy. Wzory, których będziemy używać pochodzą z książki “Choinka Polska” autorstwa Marii Gerson- Dąbrowskiej. Choinkowe ozdoby z opłatka – „światy” (warsztaty w Spichlerzy, dziale etnograficznym MMP przy ul. Kazimierza Wielkiego 11 b).

Na tych zajęciach dzieci dowiedzą się, skąd się wziął opłatek, co symbolizuje jakie można wykonać z niego ozdoby. Zrobią także własny „świat” – bombkę z opłatka. Zajęcia dla grup szkolnych kosztują 100 zł. Dla grup z Płocka – 50 zł. Dla grup biorących udział w programie Kulturalna Szkoła na Mazowszu kosztują złotówkę od dziecka. Zapisy pod numerem telefonu 24 364 70 72.

Wyjątkowe świąteczne warsztaty przygotował dla wszystkich także Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Zapraszamy na warsztaty wykonywania ozdób świątecznych, w czasie których mogą Państwo wspólnie z dziećmi stworzyć własnoręcznie „pod okiem” twórczyń i instruktorów tradycyjne ozdoby na własne drzewko bożonarodzeniowe. Wśród propozycji dekoracji są: światy z opłatka, bibułkowe anioły, ozdoby ze słomy.

Termin i godziny warsztatów: 10.12.2022 (sobota), I grupa godz. 10.30 – 12.00, II grupa godz. 12.30 – 14.00

Zainteresowanych udziałem zapraszamy do zapisów poprzez wysłanie maila na adres: a.bartosiak@muzeumplock.eu z tematem „Rodzinne warsztaty świąteczne” i informacją o wyborze grupy oraz ilością uczestników lub kontakt telefoniczny tel. 532 743 020. Udział i materiały warsztatowe są bezpłatne. Limit miejsc ograniczony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *