wtorek, 5 marca 2024
Płock

Kontrola aut “na aplikację”

Pod koniec minionego tygodnia mazowieccy policjanci przeprowadzili działania, które były ukierunkowane na kontrolę kierujących wykonujących odpłatny przewóz osób. Działania Policji były wspierane przez funkcjonariuszy Straży Granicznej i Inspekcji Transportu Drogowego. Mundurowi skontrolowali 116 samochodów.

Celem przeprowadzanych działań było wyeliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierujących, będących pod wpływem środków odurzających oraz wykonujących przewóz osób bez wymaganych dokumentów, kontrolowanie dokumentów kierujących pod kątem posiadanych uprawnień i ich legalności, w tym legalności pobytu na terytorium RP. Policjanci i przedstawiciele innych służb mundurowych sprawdzali pojazdy w zakresie niezbędnego wyposażenia i oznakowania.

Do szczegółowych kontroli doszło w Płocku i Radomiu w centrum miasta i w okolicach ulic z restauracjami i klubami. W działaniach uczestniczyli funkcjonariusze z kilku komórek organizacyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, policjanci „drogówki” i operacyjni z płockiej i radomskiej komendy miejskiej, a także funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Radomiu i Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Radomiu.

W trakcie przeprowadzonych działań mundurowi skontrolowali 116 pojazdów wykonujących przewozy osób, za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym pouczyli 6 kierowców. Policjanci zatrzymali 6 dowodów rejestracyjnych ze względu na zły stan techniczny pojazdów, brak badań technicznych lub złe oznakowanie, nieodpowiednie dla pojazdów przeznaczonych do przewozu osób. Ponadto wobec jednego kierowcy wszczęto postępowanie administracyjne.

Policjanci zalecają stosowanie kilku zasad podczas podróży taksówkami „na aplikację”: jeśli to możliwe, podróżuj w grupie; sprawdź zgodność swojego przejazdu z danymi w aplikacji, tj. markę i numer rejestracyjny pojazdu, a w przypadku braku takiej zgodności – zrezygnuj z przejazdu; bądź w kontakcie z bliską osobą, w trakcie przejazdu i po jego zakończeniu; udostępnij bliskiej osobie trasę swojego przejazdu. Dobrą praktyką może być ustalenie z bliską osobą „hasła bezpieczeństwa” w przypadku bezpośredniego zagrożenia Twojego życia lub zdrowia. Jeśli czujesz, że grozi Ci niebezpieczeństwo zadzwoń lub napisz wiadomość sms, używając tego hasła; jeśli czujesz zagrożenie, zadzwoń pod numer alarmowy 112 – powiedz, gdzie jesteś i co się stało.

Nie obwiniaj się za zaistniałą sytuację. Winny jest zawsze sprawca! Pamiętaj, w jednostce Policji możesz zgłosić każdy rodzaj przestępstwa! 

Zespół Prasowy KWP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *