KulturaPłock

Ostatnie przygotowania do Płockiego Kolędowania

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów zaprasza na 27. Płockie Kolędowanie. Odbędzie się ono w dniach 6-7 stycznia w Bazylice Katedralnej. 

W tym roku gościem będzie specjalistka piosenki aktorskiej Katarzyna Żak. Na scenie wystąpią także: Chór Minstrel LO Ogólnokształcącego im. Marszałka S. Małachowskiego, Kameralny Zespół Wokalny POKiS oraz MATE.O z zespołem „Kolędy Narodów”.

Wstęp na wszystkie koncerty wolny.

Program:

6.01.2023 / piątek / Bazylika Katedralna / godz. 19◻️
Katarzyna Żak – wokalistka
Chór Minstrel Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego
Kameralny Zespół Wokalny POKiS (Sławomir Gałczyński – dyrygent, Jarosław Domagała – akompaniator).
7.01.2023 /sobota / Bazylika Katedralna / godz. 19◻️
“Kolędy Narodów – Opowieść o Narodzeniu Pańskim”
MATE.O – śpiew, bouzuki, gitara
Kasia Gacek – Duda – wszystkie flety świata
Joachim Mencel – lira korbowa
Adeb Chamoun – instrumenty perkusyjne


KATARZYNA ŻAK
Aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Od 1986 do 1995 roku pracowała w Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu. Współpracuje z Teatrem Komedia w Warszawie. Na deskach Och-Teatru gra w trzech spektaklach reżyserowanych przez Krystynę Jandę: Przedstawieniu świątecznym w szpitalu św. Andrzeja, Lekcjach stepowania oraz Wspólnocie mieszkaniowej. Zagrała m. in. w filmach: Seszele, Obcy musi fruwać.Szerszej publiczności znana jest z ról w serialach telewizyjnych tj. 13 posterunek, Miodowe lata, M jak miłość, Na Wspólnej. W 1990 roku otrzymała wyróżnienie za interpretację piosenki na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, a trzy lata później – nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Teatru we Wrocławiu dla młodego aktora. Jest specjalistką od piosenki aktorskiej. Jej autorski spektakl muzyczny „Bardzo śmieszne piosenki” zdobył I nagrodę-Złotą Maskę na Festiwalu Teatralnym im Krystyny Sienkiewicz w 2019. Nagrała płyty: w 1994 roku Młynarski-Jazz, standardy jazzowe z polskimi tekstami Wojciecha Młynarskiego, w 1995 Kolędy na cały rok z tekstami Bogdana Loebla i muzyką Włodzimierza Nahornego, w 2016 Bardzo przyjemnie jest żyć, a w 2019 album z piosenkami Agnieszki Osieckiej pt. Miłosna Osiecka.

MATE.O „KOLĘDY NARODÓW” / OPOWIEŚĆ O NARODZENIU PAŃSKIM
W koncercie „KOLĘDY NARODÓW” – OPOWIEŚĆ O NARODZENIU PAŃSKIM zespół czerpie z przebogatych tradycji muzycznych wielu narodowych kultur tworząc wieloetniczny charakter brzmienia tej historii. OPOWIEŚĆ O NARODZENIU PAŃSKIM jest pełna nadziei, gdyż na nowo przypomina nam o największej Miłości, która narodziła się pośród nas ludzi, narodziła się dla nas, dla naszego zbawienia. Opowieść tą warto na nowo przypominać, gdyż zawarta w niej dobra wiadomość jest kluczowa we wszystkich okolicznościach ludzkiego życia. W drugiej części koncertu wyśpiewamy ją również podczas naszego polskiego kolędowania. Polska przebogata tradycja muzyczna posiada bowiem niezwykle kolędowe perły, które warto razem wspólnie i świątecznie zaśpiewać.

Mateusz Mate.O Otremba – śpiew, bouzouki, gitara
Joachim Mencel – lira korbowa,
Kasia Gacek – Duda – wszystkie flety świata
Adeb Chamoun – instr. perkusyjne

CHÓR MINSTREL
Chór Minstrel powstał we wrześniu 1992 roku. Zespół założył i prowadzi do chwili obecnej Sławomir Gałczyński. Podstawowym celem działalności Minstrela jest koncertowanie dla lokalnej społeczności. Repertuar Minstrela tworzy niezwykle wartościowa literatura muzyczna. Chórzyści wykonywali i wykonują pieśni do muzyki: W. A. Mozarta, L. van Beethovena, G. P. da Palestrina, D. Bortnianskiego, G. F. Haendla i wielu innych. W ciągu 25 lat Minstrel dał ponad 600 koncertów, a w zespole śpiewało prawie 1000 młodych osób. Goszczący w Małachowiance były Premier i uczeń Małachowianki, Tadeusz Mazowiecki, dziękując za koncert w 2011 roku, stwierdził: „Mam w domu waszą płytę. Słucham jej czasem, gdyż szczególnie lubię Bogurodzicę w waszym wykonaniu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *