Kultura

Jasełka pasterskie i koncert kolęd w Wiączeminie Polskim

W niedzielę, 8 stycznia o godz. 16.00 w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim odbędzie się koncert kolęd i jasełek pasterskich. Wstęp wolny.

materiały prasowe Muzeum Mazowieckie w Płocku

To bożonarodzeniowe misterium, przedstawiające Łukaszową wersję Ewangelii Narodzin Jezusa Chrystusa, organizatorzy odkryli dzięki Peterowi Stratenwerthowi. Peter przed przyjazdem do Polski w 1989 roku, pracując w gospodarstwach biodynamicznych w Szwajcarii, aktywnie brał udział w takich przedstawieniach. Tłumaczenia tekstu na język polski dokonali Cornelia Lanica i Julian Osetek. Oryginał został spisany w dialekcie naddunajskiej Szwabii w połowie XIX wieku przez niemieckiego literaturoznawcę, Karla Juliusa Schröera. Schröer badając folklor mniejszości niemieckiej nad Dunajem odkrył we wsi Oberufer (tłum. „nad brzegiem rzeki”, obecnie miejscowość ta jest dzielnicą Bratysławy o nazwie Ružinov ), cykl 3 misteriów, prawdopodobnie wywodzących się jeszcze ze średniowiecza. W tym cyklu jest historia stworzenia – „Rajska Gra”, „Trzech króli”, w której przedstawiona jest Ewangelia Narodzenia według Mateusza i „Jasełka pasterskie”. Uczniem Schröera był Rudolf Steiner, twórca rolnictwa biodynamicznego i pedagogiki waldorfskiej i za jego sprawą jasełka te zaczęły być często grywane zarówno w szkołach waldorfskich, jak i w gospodarstwach biodynamicznych.

Jasełka pasterskie organizatorzy zaczęli nazywać olenderskimi, ponieważ zakładają, że podobna tradycja odgrywania bożonarodzeniowego misterium mogła być kultywowana również nad Wisłą wśród osadników pochodzenia niemieckiego, zwanych olendrami. Pomimo powierzchownych różnic między znanymi nam jasełkami, a tymi znad Dunaju (zupełnie inne pieśni, przypominające te z kościołów protestanckich, czy też inna narracja, więcej akcentu położonego na sceny pasterskie), to wciąż uczestniczymy w tym samym misterium narodzin Jezusa. A wsłuchując się w tekst, możemy też odkryć, że imiona kluczowych postaci pasterskich: Gallus, Stichl, Witok, Crispus symbolizują różne narody, które spotykają się przy betlejemskim żłóbku.

Jasełka przygotowali pracownicy i przyjaciele Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego „Ziarno” i Fundacji Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie z pomocą wspaniałych muzyczek z Łodzi -Renaty Serwy i Kamili Mikołajczyk.

KONCERT KOLĘD w wykonaniu zespołu Miriam istniejącego od 1984 roku przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Ciechomicach. Zespół brał udział w przeglądach piosenki religijnej o zasięgu ogólnopolskim i diecezjalnym. Na festiwalu Maria Song w Warszawie zajął trzecie miejsce. Podczas koncertu w skansenie wykona pastorałki i kolędy. Zaprasza też do wspólnego śpiewania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *