Płock

Prace zgodnie z planem. Na koniec roku gotowy będzie ośrodek radioterapii w Płocku

Prace w Ośrodku Radioterapii mają się ku końcowi. Inwestycja, która jest aktualnie w stu procentach finansowana ze środków województwa mazowieckiego, idzie zgodnie z harmonogramem. Zakończenie budowy wraz z zakupem wyposażenia jest planowane na koniec 2023 r.

Ośrodek Radioterapii to niewątpliwie jedna z największych i najdłużej wyczekiwanych inwestycji w Płocku. Prace postępują zgodnie z planem. To efekt decyzji radnych województwa mazowieckiego o przeznaczeniu na budowę 80 mln zł z budżetu województwa. Jednak biorąc pod uwagę inflację i wzrost kosztów usług końcowa wartość inwestycji może jeszcze ulec zmianie. Jak zauważa marszałek Adam Struzik, inwestycja musiała zostać zrealizowana.

Tych 80 mln zł, które do tej pory zostały na ten cel zarezerwowane w naszym budżecie, to inwestycja w zdrowie mieszkańców północnego Mazowsza. Niestety, już dziś wiemy, że turbulencje na rynku budowlanym i rosnące ceny usług i towarów mogą skutkować dodatkowymi kosztami. Ale idziemy do przodu i z każdym dniem, tygodniem, miesiącem widzimy kolejne efekty prac.

dodaje Struzik

Inwestycja jest realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj” przez konsorcjum firm, którego liderem jest ALSTAL Grupa Budowlana Spółka z o.o. Spółka Komandytowa z siedzibą w Bydgoszczy. Umowa z wykonawcą została podpisana 29 października 2021 r. Na wykonanie wszystkich prac budowlanych i wykończeniowych wykonawca ma czas do 28 października br.

Dla nas ta inwestycja jest niezwykle ważna, bo zapewni kompleksowość świadczonych u nas usług. Widząc postęp prac budowlanych, przygotowujemy się już teraz do postępowań przetargowych na zakup sprzętu i aparatury medycznej oraz pozostałego wyposażenia. Postępowania ogłosimy w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, tak by z końcem tego roku zamknąć całą inwestycję i w przyszłym roku móc przyjmować pacjentów.

– mówi Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku

Co znajdzie się w budynku

Na pierwszym piętrze będzie ulokowany oddział chemioterapii dziennej, a na drugim onkologiczny oraz łóżkowy radioterapii. Na parterze znajdą się: pracownia tomografu komputerowego, rezonansu magnetycznego i medycyny nuklearnej. Dodatkowo w ośrodku znajdzie się pracownia brachyterapii oraz teleradioterapii wyposażona w dwa akceleratory, czyli urządzenia wytwarzające promieniowanie stosowane w terapii onkologicznej. Powstanie również pracownia medycyny nuklearnej z aparatem PET/CT zapewniającym wykrywanie i kontrolowanie przebiegu leczenia chorób nowotworowych. 

Zaawansowanie prac

Obecnie na terenie inwestycji trwają prace związane z wykończeniem wnętrza budynku oraz prace instalacyjne. Na parterze budynku głównego zostały wykonane posadzki betonowe. Trwa montaż gipsowo-kartonowych ścian działowych. Równolegle są prowadzone również roboty instalacyjne.

Najbardziej zaawansowane są prace budowlane i instalacyjne na pierwszym piętrze, gdzie zamontowano już stelaże z jednostronnym płytowaniem ścian działowych. Wykonano już wszystkie instalacje podtynkowe znajdujące się wewnątrz układów. Rozpoczęto prace związane z zamykaniem ścian działowych. Wykonane zostały także prace instalacyjne w zakresie głównych ciągów elektrycznych, teletechnicznych i sanitarnych, w tym gazy medyczne, c.o., wentylacyjna czy woda użytkowa. Wkrótce będzie można rozpocząć prace malarskie.

Na drugim piętrze również zostały wykonane stelaże wraz z jednostronnym płytowaniem ścian działowych. Zamontowano także główne centrale wentylacyjne. Trwa montaż instalacji sanitarnych wewnętrznych.

Na dachu zostały zakończone prace dekarskie. Zamontowano także konstrukcje stalowe przeznaczone pod centrale wentylacyjne wraz z dostawą urządzeń.

Równolegle z wykańczaniem wnętrza są prowadzone prace dotyczące elewacji budynku oraz uzbrojenia zewnętrznego terenu. Jest już elewacja na zachodniej i północnej stronie budynku. Wykonawca prowadzi prace przy elewacji wschodniej, gdzie zakończono termoizolację oraz warstwę siatki i kleju.

Wokół budynku zakończono główne prace związane z kanalizacją deszczową i sanitarną na głębokościach 4-6 m. Wykonane zostały także przyłącza w postaci ciepłociągu czy instalacji tlenu. Z początkiem wiosny możliwe będzie rozpoczęcie robót drogowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *